Четвъртък, 26 Декември 2024
10
дек
4
 

Проф. Миланова: Подобряването на битовите условия в психиатриите е важно, но по-важен е човешкият ресурс

Вторник, 10 Декември 2024 | 12:10:19
4

18 психиатрични болници, клиники и центрове ще бъдат обновени по Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът включва ремонт на сградите на 5 държавни психиатрични болници и пребазирането на ДПБ в Курило в София. Предвижда се и ремонт на психиатричн

18 психиатрични болници, клиники и центрове ще бъдат обновени по Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът включва ремонт на сградите на 5 държавни психиатрични болници и пребазирането на ДПБ в Курило в София. Предвижда се и ремонт на психиатричните клиники в няколко големи многопрофилни болници в страната, включително и в Клиника по детско-юношеска психиатрия „Свети Никола“ в Александровска болница. 

„Надявам се тези проекти да се реализират, но за съжаление в тях не са включени всички нуждаещи се такива лечебни заведения. В Александровска болница имаме нужда от такова обновяване, защото в Клиниката не е правен ремонт вече 15 години“, каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в Александровска болница.

По думите й се предвижда смяна на част от водопровода и канализацията, боядисване, козметични ремонти. 

„Важно е да се отбележи обаче, че подобряването на битовите условия е добра стъпка, но това не е достатъчно условие, за да се подобри грижата за хората с психични заболявания. Много важен е човешкият ресурс, да имаме достатъчно лекари, психиатрични сестри, санитари. Щат имаме, но той не е запълнен. Имаме хора в пенсионна възраст и още по-голям проблем ни е с осигуряването на безопасност и липсата на санитари, защото това са и пациенти, които са с поведенчески разстройства и рисково поведение. При настаняването често ни се налага да търсим външна помощ, защото те са агресивни и възбудени. Заплащането на персонала не е добро, има какво да се направи, дори и в обучението на тези специалисти“, подчерта проф. Миланова.

По думите й стигмата срещу тези пациенти и заболявания продължава и у нас, и по света, обществото не е толерантно.

Проф. Миланова коментира започналата Национална кампания „Напусни депресията“, която в продължение на три месеца предоставя важна информация за справяне с тези психически проблеми.

„Целта на кампанията е хората да се научат да разпознават симптомите на депресията, за начините, по които да се справят с проблемите, които възникват при хора с депресията – както за самите тях, така и за техните близки. Това включва комбинация от професионална помощ и лични усилия. 

Депресията не е просто въпрос на воля. Тя е много често обусловена от биологични и психологични фактори, които изискват дългосрочно лечение и подкрепа. Хората първо трябва да признаят, че имат проблем, и ако не могат да се справят, да търсят специализирана помощ“, изтъкна проф. Миланова.

Само 11% от пациентите с депресия у нас търсят медицинска помощ, а до психиатър стигат 5,6%, показват данни на Националния център по обществено здраве и анализи, предоставени за кампанията.

„При депресията има най-често спад на енергията, на интересите и на мотивацията да вършиш обичайните си неща, когато това започне да ти пречи на всекидневието ти, това е сигнал. Докато тревожността се проявява с чувство на напрежение и страх. При 60% от случаите са налице двете групи - депресия и тревожност. Паник-атаките са по-чести и са към групата на тревожните разстройства и може те да са тези, които карат потърпевшия да потърси помощ“, допълни още проф. Миланова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
c8Jh

срамно е да си психично болен 10.12.2024 13:30:12

Простия Ганю пие две ракии, за да намали тревожността си, но отпада блокирането на Свръх-Аза и започва да псува и бие така, както са правили неговите родители, прародители и така назад.... до пещерния му тъпанарски прародител. Но кратуната му нищо конструктивно не ражда. Неслучайно турците са го таковали 500 години, няма друг народ, който да е стоял толкова столетия надупен.

Гост 10.12.2024 15:13:48

To няма и друг народ да развява на националния си празник знамена на чужда държава.

Гост 10.12.2024 20:21:22

На чужда вражеска държава.

Гост 10.12.2024 23:15:13

Toчно така, на чужда, и то вражеска държава!


Всичко за коронавируса
Още новини
Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...

Честита Коледа!
25.12.2024 00:00:02

Честита Коледа!

Скъпи читатели, Екипът на Zdrave.net Ви пожелава светли Коледни празници! Бъдете ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...