През последната седмица има увеличение на случаите на лаймска болест с един в сравнение с предпоследната. Има и два пъти повече случаи от началото на тази година в сравнение със същия период на миналата. По този повод темата за лаймската болест бе коментирана в БНТ от проф. Тодор Кантарджиев.
Той отбеляза, че са нужни около 30 дена след ухапване от кърлеж, за да се появи лаймската болест. „Най-много случаи на хапане ще има през май, юни, така че се надяваме че случаите, ако ще се увеличават, ще бъде през юли и август“, коментира проф. Кантарджиев.
Той посочи, че като превантивна мярка е важно да избягваме да пускаме децата по тревите. „Преди 40-50 години, като учехме медицина, не можеха да ни покажат жив кърлеж, защото ги нямаше. Първо, не се ходеше по тревата, второ, косяха се междублоковите пространства, и трето – всички животни – а тогава имахме много животни – минаваха през обработка срещу кърлежи“, обясни специалистът.
Той посочи още, че е важно след контакт с трева, след разходки или работа сред природата хората да се оглеждат за кърлежи. „Защото свали ли се кърлежът по-малко от 12 часа откакто е на кожата, не пренася заболяване“, обясни той.
По думите му след свалянето на кърлеж е добре да се направи постекспозиционна профилактика с две таблетки антибиотик за възрастен и една – за дете. „Това намалява вероятността да се разболееш 10 пъти. Ако не вземеш антибиотик и не дай си боже се появят след един месец антитела, те ще бъдат много дълго време и ще бъдеш подвергнат на какви ли не заплахи за здравето“, каза проф. Кантарджиев.
Той описа и начина, по който изглежда първата фаза на заболяването лаймска болест: на мястото на проникване на инфекцията – там, където е кърлежът, се появява петно с червена периферия и светъл център, първоначално малко и постепенно нарастващо, като от 2 см то нараства до 5, 15, 20 см. „Това е сигурната диагноза на кожната форма на лаймската болест. Вторично може да се появи такова петно и на други места по кожата. Лечението с антибиотик е абсолютно сигурно и микробът престава да живее в човешкия организъм“, каза специалистът.
Ако се смята, че е засегната централна нервна система или заболяването доста е напреднало, може да се изследва клетъчният имунитет по отношение на лаймската болест, което е сигурното доказателство има ли го микроба в човешкия организъм или го няма, допълни той.
В заключение проф. Кантарджиев посъветва да внимаваме с миенето на ръцете и каква вода пием, и предупреди, че има ли режим на водата, рискът за бактерии и вируси е голям.