Четвъртък, 23 Януари 2025
16
септ
 

Проф. Кантарджиев: Нямаме основания за притеснение от разпространение на холера у нас

Понеделник, 16 Септември 2024 | 10:26:27


„Няма никакви основания за притеснения за масово разпространение на холера у нас“. Това заяви пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Случаят със заразения индийският гра

„Няма никакви основания за притеснения за масово разпространение на холера у нас“. Това заяви пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Случаят със заразения индийският гражданин у нас е станал известен и доказан след предоставяне на материал за изследване, стана ясно от думите му.

Специалъстът бе категоричен, че в момента в страната няма нито вибрионни холерни токсични бактерии, нито трябва хората масово да се ваксинират.

Проф. Кантарджиев е един от малкото учени у нас, който като изследовател е работил години наред с причинителя на холерата като микроорганизъм и още преди 40 години е доказал един уникален епидемиологичен факт - когато холерният вибрион е в някои протозои - едноклетъчни микроорганизми, не може да бъде унищожаван от бактериофагите - това са вирусите по бактериите, които пречистват водите от опасни микроби.

"140 хиляди души умират всяка година от холера в света,

а боледуват между 1.5 и 4 млн. души, но това е в развиващите се държави, където няма здравеопазване и няма нормална канализация и хранене", обясни епидемиологът.

Индийският гражданин е бил продължително време в родната си страна, а в частната лаборатория много точно са определили вида на микроба при него и веднага са докладвали по системата за оповествяне в Столичната РЗИ, обясни проф. Кантарджиев.

При този пациент най-вероятният холерен вибрион е 01 Угава. Той и лицето, с което са били в близък контакт, и сега са изолирани и не представляват опасност за общественото здраве, защото са излекувани, добави ученият.

Той обясни, че пациентът няма типичната изява на заболяването, което е свързано с многократни и болезнени диарийни изхождания. Той е имал много лека клинична картина.

По думите на проф. Кантарджиев с холера можеш да се заразиш с нечиста вода, с фекално замърсяване, с нечисти ръце и нечиста храна може да се заразиш през устата, като по-ситият човек може по-лесно да се зарази, защото ако си гладен, в стомаха ти има солна киселина, към която холерните вибриони са чувствителни.

Предпазването срещу холера е чрез използването на чиста питейна вода, висока хигиена на ръцете, особено след ползване на обществени тоалетни.

Предаването става по фекален път основно, припомни той.

Наводненията в съседните ни държави като Румъния, Полша, Чехия, както и наличието на воден режим в някои от българските населени места не би могло да предизвика холера у нас, защото водата ни се пречиства и хлорира, а хората в районите с воден режим могат да ползват бутилирана вода или да изваряват или филтрират водата от чешмата.

"Така че, не очаквам нови случаи на холера или заразяване на водоизточниците, защото въпреки валежите и снижване на качеството на питейната вода, тя все пак тя се контролира от РЗИ и се хлорира", добави специалистът.

„Много е важно да се каже, че няма рискови групи към това заболяване, защото то е от групата инфекциозни болести, които не зависят от общото състояние на организма.

Тоест могат да се заразят и хора с висок имунитет и хора имунокомпроментирани - точно такъв е случаят с индийския гражданин у нас - той е бил с добър имунитет“, разясни специалистът.

Холерата не е ваксинопредотвратимо заболяване, каквото е морбилите, например

каза още проф. Кантарджиев.

"През 70-те години у нас се налага масова ваксинация инжекционно срещу холера на цялото българско население. Но всъщност холера в нашата страна не се допуска, тогава има сериозна организация на държавно ниво. Заплахата идва от случаите на холера в Одеса, в бившите съветски републики, и тъй като не се разбира веднага там каква е инфекцията, доста хора се обезводняват и умират. Но в нашата страна се реагира веднага, закупуват се тонове хранителни среди за холера, РЗИ тата се запасяват с готовност за холера, но холерата не идва у нас", припомни ученият.

До момента СЗО е признала и има налични три перорални ваксини срещу холера, които обаче се ползват главно в Африка, Азия и Южна Америка, уточни той.

У нас няма нужда от масова ваксинация -

нито на бебета, нито на малките деца, нито на възрастните хора срещу холера, защото няма болест в нашата страна, категоричен е проф. Кантарджиев.

"Лечението на холерата изисква на първо място бързо оводняване на организма с вода и соли, след това прием на антибиотик, за да се унищожи инфекцията. Симпотмите са чести диарийни воднисти изхождания над 10 на ден, човек отпада веднага, като може да се стигне до 10-20-30 литра загуба на течности на ден.

Болният може да се изолира в инфекциозно отделение, ако е в домашни условия, е важно той да си мие ръцете често след тоалетна, хората около него също да си мият ръцете редовно, не е нужно да си поставят маска на лицето. Но е желателно да не си пипат лицето, устата, за не си предадат вируса, ако не са си почистили ръцете щателно. Да не се ползват общи съдове за питейна вода“, посочи още проф. Кантарджиев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
aP9e


Всичко за коронавируса
Още новини
ИСУЛ опровергава твърденията за проблеми в Клиниката по детска хематология и онкология
23.01.2025 18:11:17

ИСУЛ опровергава твърденията за проблеми в Клиниката по детска хематология и онкология

Обвиненията срещу Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица ...

Обхватът на HPV ваксината у нас през 2024 г. е удвоен (Допълнена)
23.01.2025 17:55:22 Надежда Ненова

Обхватът на HPV ваксината у нас през 2024 г. е удвоен (Допълнена)

Министърът на здравеопазването трябва незабавно да разпише новата HPV-програма, тъй като в момент ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...