!
Петък, 15 Ноември 2024
02
ноем
 

Проф. Кантарджиев: До края на ноември очакваме първите случаи на грип

Сряда, 02 Ноември 2022 | 10:25:14


„Заради хубавото време, високите температури и слънцегреенето намаляват случаите на коронавирус. Въпреки това трябва да сме наясно, че случаите на респираторни инфекции ще се увеличават. В момента имаме случаи на метапневмовируси, на риновируси,

„Заради хубавото време, високите температури и слънцегреенето намаляват случаите на коронавирус. Въпреки това трябва да сме наясно, че случаите на респираторни инфекции ще се увеличават. В момента имаме случаи на метапневмовируси, на риновируси, на аденовируси, а до края на ноември очакваме и първите случаи на поява на респираторен синцитиален вирус, който за новородените и за много от възрастните хора прави тежки пневмонии и усложнения, както и първите случаи на  грип“. Това каза пред БНР съветникът по здравните въпроси на Столичната община проф. Тодор Кантарджиев.

Той подчерта, че за опасния респираторен синцитиален вирус има успешна програма в България, според която всички недоносени бебета задължително се ваксинират с моноклонални антитела, които една година ги пазят от този вирус. „Това предпазва бебета с поднормено тегло и малките деца. Възрастните им роднини не трябва да контактуват с новороденото поне до 40-тия ден, за да не се заразят те, а и да не заразят бебето с бактерия на „магарешката кашлица“ – с коклюш. Симптомите на този вирус са тежка пневмония и той е опасен“, подчерта микробиологът.

По думите му тази година сезонният грип ще бъде H3N2. „Съди се по първите случаи, които вече ги има в Скандинавието и Западна Европа. Този подвариант го има в противогрипната ваксина и не очакваме нещо изненадващо“, каза проф. Кантарджиев.

Според него пикът на грипа ще дойде в третата третина на януари месец или в първата десетдневка на февруари. Преди тези периоди е добре да има т.нар. „грипни ваканции“ и това дава положителен ефект върху разпространението на респираторните инфекции, което е доказала се практика у нас, като се въвежда по отделни области, посочи той.

Проф. Кантарджиев заяви, че се очаква увеличаване на COVID случаите. „Вирусът, който претърпя много мутации, стана доста несмъртоносен.  Когато един причиняващ епидемично разпространение на заболяването микроорганизъм е слабо смъртоносен, той е генетично много различен. Това прави изненадите с появата на някои негови мутации. Не че не действат ваксините, но действат много по-слабо, отколкото на силните вируси като тетанус, дифтерия, детски паралич“, поясни проф. Кантарджиев.

„Според секвенирането в Националния център по заразни и паразитни болести преди дни има доказан подвариант на Омикрон -BQ 1.1. Според Центъра по контрол на заболяванията в Атланта и Европейския в Стокхолм казват, че ноември месец той ще започне да измества другите варианти. Това в България ще стане доста по-бавно, отколкото в Европа и САЩ, макар че вече е доказан при 76-годишна жена у нас. Той не протича по-тежко, не е по-смъртоносен, но се разпространява по-лесно. Важно е да се знае за него, че макар и по-различен от BA5 и BA4, ваксините му влияят. Тоест, ако човек има два бустера ваксина срещу Омикрон, вероятността за тежко протичане на болестта е минимална. Ваксинирането може да стане заедно с противогрипната ваксина, дори може да стане в едни ден“, обясни още проф. Тодор Кантарджиев.

По думите на микробиолога най-доброто средство при начало на вирусна инфекция е да се започне с антиоксиданти, също и диета, като се има предвид лимон със сода, което унищожава вируса в носоглътката и така не му дава възможност да се репликира. Също е много полезен доматът, както и връщане към „хубавите български традиции в храненето“. Той отново препоръча в момента да се започне прием поне за 10 дни на витамин D, с оглед на идващите вирусни заболявания през зимата, за да се предпазва лигавицата. Приемът на изкуствени витамини също да не е през цялата зима, а за около 20 дни. Приемът на храни обаче, най-вече плодове и зеленчуци, които са антиоксиданти, е препоръчителен, а и те не се натрупват и не натоварват организма, отчете проф. Кантарджиев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
t*5s


Всичко за коронавируса
Още новини
Писалките за човешки инсулин отиват в историята
15.11.2024 08:52:46

Писалките за човешки инсулин отиват в историята

Novo Nordisk постепенно прекратява производството на писалки за човешки инсулин, предаде Ройтерс, ...

Избират ново ръководство на Българското дружество по алергология
14.11.2024 17:23:54

Избират ново ръководство на Българското дружество по алергология

Ново ръководство на Българското дружество по алергология (БДА) ще бъде избрано в рамките на IX На ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...