„В България онкологичната грижа е силно фрагментирана“. Това каза председателят на Българското онкологично научно дружество (БОНД) проф. Асен Дудов в подкаста на БНР „В центъра на системата“.
Той съобщи, че Международният съюз за контрол на рака, чийто член е и БОНД, отбелязва, че в държавите с по-ниски доходи липсва добре структурира онкологична грижа. „Дори при наличие на възможности, когато правилния път не е разписан, пациентите не получават най-добрата грижа“, каза проф. Дудов и добави, че на първо място трябва да бъде разписан унифициран начин, по който изследванията на пациента, включително и биопсията, да достига до специалиста.
Проф. Дудов беше категоричен, че в България няма бум на онкологичните заболявания и по ръст на заболеваемостта сме идентични с данните за Европа. „По-лошото е обаче, колко преживяват нашите пациенти и в кой стадии биват диагностицирани. В повечето случаи стадиите са напреднали. А диагностиката на белия дроб е много трудна, оплакванията трябва да са сериозни, а има ли оплаквания, това означава, че стадият не е ранен“, каза онкологът.
По думите му биомаркерите са генетичните дефекти, които показват на онколога дали може или не може да се прилага едно или друго лекарство. „Биомаркерите се откриват чрез генетични изследвания на тумора. Те за онколозите са възможност в тях да се поставят противотуморни лекарства, които са биологични - имуноонкологично лечение или прицелно лечение. Тоест тези генетични изменения на организма или биомаркери за генетика са дефект, а за онколога маркер, за това дали може да се приложи едно или друго лекарство. Пациентите, които нямат биомаркери, се лекуват с класическата химиотерапия. Тя при рака на белия дроб е с доста ограничени възможности“, разказа още проф. Дудов.
Според него ранните стадии не дават никаква диагностика, затова съществува и този вече препоръчан от Европейската комисия скрининг – пресяване на здравите хора в риск. „Това се прави чрез ниско дозов скенер - т.нар. компютърна томография, за да може хората с висок риск да бъдат диагностицирани преди да имат оплаквания“, каза проф. Дудов.
Председателят на БОНД изрази недоумение защо у нас все още не се покриват от държавата генетичните тестове, нито цялостното геномно секвениране на тумора, нито нискодозовата компютърна томография – жизненоважно изследване за диагностика при дългогодишни пушачи, при условие, че имаме добре оборудвана Национална генетична лаборатория, а в развитите западни държави тези възможности отдавна са стандарт в избора на най-ефикасният начин за лечение на пациентите с рак на белия дроб, но и с друг вид тумори.
Целия епизод на подкаста може да чуете тук.
Пипи Дългото Чорапче