8% от ниската средна българска заплата нямат нищо общо с 14% от доста по-високата средна германска заплата. И докато болниците не получават толкова пари, че собственикът й да може да отделя средства за изследване и развитие, а не иновациите да са резултат от случайна инициатива на някои млади лекари, дотогава нищо повече няма да се случи.
Това каза проф. д-р Калоян Давидов, началник на Клиниката по урология на УМБАЛ “Софиямед” по време на XI-та годишна конференция "Иновации и добри практики в здравния сектор", организирана от „Капитал“.
Той даде за пример софтуер, който разработчикът му продава за 1500 евро, а у нас двама млади лекари са успели да постигнат същия резултат по собствен път. „Представете си какво могат да направят тези деца, ако им се създадат условия. Това са иновациите. Нека не наричаме иновации неща, които са тук от 25 години“, каза проф. Давидов.
„Роботизираната хирургия и високотехнологичните методи промениха хирургичната парадигма и ако не са изискванията за минимален болничен престой, могат до доведат до такъв резултат, че пациентът да бъде изписан на следващия ден“, каза още той.