Най-големият проблем е ръстът на разходите за лекарства на фона на парите за болнична помощ. България е една от страните, в които стойността на лекарствата е много повече от това, което би било реално. Toва коментира управителят на УМБАЛ "Св. Марина“ проф. Григор Горчев пред БНТ.
Той беше категоричен, че трябва да се мисли в тази насока и изтъкна, че при тази ситуация страда болничната помощ. „По този начин пациентите си плащат допълнително за консумативи. От икономии от лекарства може да стане така, че държавата да покрие консумативите за друг тип интервенции“, заяви проф. Горчев. Високите цени на медицинските изделия у нас той обясни с факта, че в България липсва регулация и конкуренция в тази насока.
Запитан защо в други пера от сектора се налагат лимити, а при медикаментите те липсват, проф. Горчев обясни това със силата на външните фармацевтични фирми и тяхната мощ по отношение на дистрибуцията.
Проф. Горчев коментира и Националната здравна карта, като посочи, че наличието й е наложително поради много причини, основната от които е, че тя дава рамката и "снимката" на състоянието на здравната мрежа в България“. Тя е един мобилен документ, който във времето ще може да бъде евентуално актуализиран или не - в зависимост от потребностите на населението, отбеляза специалистът.
Според него обаче основният въпрос по отношение на здравната карта е доколко тя ще бъде продуктивна по места. В тази връзка той посочи, че има области и по-големи градове, в които са концентрирани високи технологии и медицинска помощ, докато в други ситуацията е различна.
Запитан за коментар за становището на БЛС по НЗК, проф. Горчев посочи, че проблем ще има, ако се сключват договори и има анекси по отношение на болничните заведения и ако бъдат намалени леглата за трето ниво реанимация. „Там е същественият проблем, защото реанимационните легла са много важни по отношение на бързото възстановяване от тежките и оперативни интервенции, които са локализирани в големите центрове. Там трябва много да се внимава“, заяви той. „При другите активни легла зависи как ще бъдат използвани, тук е важно не броят на леглата, а броят на преминали болни“, посочи той. По думите му става въпрос и за мениджмънт - всяко едно болнично заведение да вземе оптималния вариант по отношение на реалната потребност от болнични легла и те да бъдат много добре използвани.
„Не трябва да гледаме леглата, трябва да гледаме специалистите“, категоричен бе проф. Горчев. В тази връзка той коментира трагедията от преди дни, при която бременна жена и съпругът й загинаха, пътувайки към консултация в София. „Не знам защо една жена от Бургас, бременна седми месец, ще тръгне да пътува до София за една консултация. За мен това е необяснимо при положение, че Бургас е голям град, има университетска болница и би трябвало да има кадри, тоест тук са важни лекарите специалисти“, коментира той. Проблемът е, че тесните специалисти са струпани в големите университетски центрове, подчерта проф. Горчев.
Той засегна и темата за лисващите у нас палиативни грижи, като посочи, че е необходимо да има по-добро разпределение на дейността в тази насока.
Проф. Горчев изрази надежда новият здравен модел, който ще предложи Министерството на здравеопазването, да е ефективен, и отбеляза, че досегашният не работи. „Виждате колко години системата се финансира и пак е недофинансирана“, заяви той. Според него първата задача в тази насока трябва да е остойностяване на клиничните пътеки.
Проф. Горчев коментира и факта, че някои болници на практика не приемат пациенти през летните месеци, като обясни, че всъщност активните болници са най-натоварени през този период, защото голям брой българи, които живеят в чужбина, се прибират в България, за да се лекуват. „Тук е парадоксът, че в момента в самото бюджетиране болниците получават малко по-малко пари с идеята, че тогава се почива, а точно тогава активните болници работят и са по-натоварени“, заяви той. По думите му не е морално и правилно такъв тип болници да затварят врати, а би следвало да работят непрекъснато.
100 милиона дефицит от лекарства очаква Kaсата
31.05.2018 16:19:14 Полина ТодороваПреразходът за лекарства - и в отчета за бюджета на НЗОК
23.05.2018 18:06:08Преразходът при онколекарствата продължава и през февруари
14.03.2018 13:47:33 Ирина Пекарева