Ново социологическо проучване разкрива дълбоко недоволство от системата на общественото здравеопазване в Гърция, въпреки че повечето граждани все пак разчитат на нея за медицински грижи, пише eKathimerini.com
Проучването е проведено по поръчка на Общогръцката медицинска асоциация (Panhellenic Medical Association) и основният извод в него е, че 61,1% от респондентите са недоволни от системата на общественото здравеопазване заради недостига на персонал, остарялата инфраструктура и лошата организация на работа.
Въпреки тези недостатъци, гръцките пациенти оценяват високо професионалните качества на лекарите, които работят в държавните болници. Това е и основната причина, поради която държавните болници са първият избор за 64,8% от гърците. Освен това, 68,8% от респондентите съобщават, че са се записали в програмата за личен лекар, като повечето изразяват удовлетворение от помощта, която получават от джипито си.
Платените следобедни операции, въведени миналата година, обаче остават спорни. Близо 43,4% от анкетираните ги оценяват негативно, а 60% от хирурзите са категорично против тази практика.
Обществената подкрепа за реформите в здравеопазването остава висока, като 94,2% от анкетираните се застъпват за увеличаване на лекарските заплати, а 97,9% подкрепят стимулите за лекарите в отдалечените райони.
Според социолозите констатациите в проучването доказват продължаващото напрежение в гръцкото здравеопазване.
В русия как е? Любимата ви, фашистка русия!