На глава от населението най-много столетници има в областите Благоевград, София, Кърджали, Пазарджик и Плевен. Това съобщи за БНР генетикът Любомир Балабански, който заедно с екип от Медицинския университет-София води проучване, посветено на столетниците в България.
Най-много столетници има в София, а най-малко – във Видинска област, посочи Балабански, както и поясни, че по-голямата част от столетниците са там, където има повече условия за по-добър живот и най-вече по-добър достъп до здравни услуги.
„До момента не сме намерили нищо застъпващо се или някакво съответствие между диетите на столетниците. Много от тях споделиха, че не са се старали да ядат здравословно, добави генетикът, както и подчерта, че всички запитани в специален въпросник столетници са обяснили, че са яли "каквото има", но по малко, т.е. не са преяждали“, подчерта той.
Любомир Балабански поясни, че целта на проучването е да бъдат анализирани и установени факторите, които предразполагат към дълголетие у нас. Главната цел на проекта е да бъдат изследвани генетично българските столетници, като за тази цел трябва да съберат проби от възможно най-голям брой хора, за да се изолира тяхното ДНК, както и да се извърши цялостен геномен анализ.
Общото между всички столетници е, че до много късна възраст повечето хора са били физически активни, не са прекалявали с алкохола, не са пушили през живота си или ако са – то е било за по-кратки периоди. „Направи ми впечатление, че всички са много емоционално стабилни – имат позитивна нагласа, като повечето, които запитахме на какво отдават дълголетието си – твърдяха "на спокойствието". Всички казваха, че са имали стрес в живота си – все пак някои са преживели и по две войни, но някак си не са се оставили това да ги товари психически“, подчерта генетикът.
Доста от служителите в НЗОК наближават тази възраст !