Младежи, пациенти и граждани се събират за традиционния марш „Свобода за конопа“, който ще се проведе в столицата на 19-ти май. Шествието за декриминализация на конопеното растение ще премине пред сградите на трите министерства, които определят наркополитиката в България – здравно, правосъдно и това на вътрешните работи.
Желанието на организаторите от Liberty420 (БЛО), Промена и Рестарт е да го превърнат в най-масовата демонстрация за промяна на, по думите им, „закостенялата политика по отношението на тревата в България“.
Исканията им са фокусирани върху отмяната на разпоредбите в законодателството, които предвиждат от 1 до 3 години затвор дори за малка цигара в джоба, и замяната му с по-леки форми на санкция, като парична глоба или конфискация.
По последни официални данни българите, които са употребили забранени вещества, надвишават един милион, твърдят организаторите.
„Да преследваш и заплашваш със затвор значителна част от работоспособното си население е опасна политика, водеща след себе си до големи социални рискове и проблеми. Дори не е нужно да сме съгласни като общество дали тревата лекува или не, за да се съгласим, че затворът няма да помогне на употребяващите да преосмислят навиците си, а напротив – ще създаде нови пречки пред тях да бъдат успешни хора“, коментира Димитър Карагегов от Liberty 420.
Наркозаконите в България са писани преди 20 години и отразяват световни тенденции, които са отхвърлени като неработещи още през 90-те години на миналия век, казват още инициаторите на марша. По думите им, откакто тази политика е въведена в страната ни, употребяващото население е нараснало повече от тройно – от 300 000 до над милион сега.
Според тях в момента България е сред последните в Европейски съюз, която продължава с експеримента на тотална криминализация. Организаторите изтъкват, че вече значителна част дори от балканските държави започват да въвеждат по-модерно законодателство по отношение на тревата. Гърция, Македония, Румъния са съседките ни, които наскоро приеха алтернативни политики, докато на Запад това са държави като Австрия, Белгия, Великобритания, Испания, Чехия, Португалия, Германия, Холандия, Ирландия, Норвегия, Италия и други.
„Всяка една от тези държави променя законите си заедно с активно участие на гражданското общество. В България, за съжаление, експертизата им е игнорирана. Администрацията ни дори не изпълнява указанията от ЕС по този въпрос и упорито отказва да защити интереса на тези над милион български граждани“, пък заяви адв. Калин Ангелов от Промена.
„С тази държавна и обществена стигма над тревата тласкаме най-младата и уязвима част от нашето общество към опасни и дори смъртоносни субстанции. В последните години зачестяват случаите на здравословни проблеми и дори смъртни случаи след употреба на т.нар. „дизайнерска дрога“. Единствения начин, по който Западна Европа е успяла да се справи с нарастващия интерес към „дизайнерската дрога“ е декриминализирайки тревата, която дори според Световната здравна организация е с по-нисък здравен риск от домашната ракия и цигарите, например“, коментират още инициаторите.
Дрогари ...