!
Събота, 26 Октомври 2024
21
юни
 

Променят формулата на заплащане на лекарствата за инфекциозни болести

Петък, 21 Юни 2024 | 12:49:12


Максималната стойност за единица лекарствено вещество по международно непатентно наименование за лекарствената форма, която се заплаща от държавния бюджет, ще се определя в левове, като се взема стойността, изчислена на база цена за същия лекарствен пр

Максималната стойност за единица лекарствено вещество по международно непатентно наименование за лекарствената форма, която се заплаща от държавния бюджет, ще се определя в левове, като се взема стойността, изчислена на база цена за същия лекарствен продукт по международно непатентно наименование със съответната лекарствена форма, заплащана от обществените фондове на референтните държави.

Това предвижда промяна в Наредба 34 от 2005 г. за реда за заплащане от държавния бюджет на лечението на българските граждани за заболявания, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, публикувана на сайта на МЗ за обществено обсъждане.

Промяната се налага заради затруднения, които задължението да се взема предвид стойността за единица лекарствено вещество по международно непатентно наименование за лекарствената форма от предходното договаряне, създава на притежателите на разрешение за употреба да вземат участие в процедури по обществени поръчки, информират от МЗ. Особено това е проблем при осигуряването на лекарствени продукти, необходими за лечение на инфекциозни заболявания. По сегашния механизъм притежателите на разрешение за употреба са принудени да продават някои от своите продукти на цени под себестойността им, тъй като дори цената в Позитивния лекарствен списък (ПЛС) да е актуализирана съобразно новите реалности, то те следва да се съобразяват с постигнатите при последното договаряне стойности, се казва в мотивите към проекта.

„Това нормативно изискване принуждава притежателите на разрешение за употреба на тези лекарствени продукти да не участват в процедурата по ЗОП или при участието им да оферират по-висока стойност от заложената в спецификацията, тъй като не могат да реализират печалба, а дори напротив – биха претърпели значителни икономически загуби. От друга страна, през годините при провеждането на открити процедури по реда на ЗОП се наблюдава една непроменлива стойност на договаряне на лекарствени продукти, които не са групирани самостоятелно в Позитивния лекарствен списък от един притежател на разрешение за употреба“, пише в мотивите на МЗ.

С промените в Наредбата се цели още да се гарантира непрекъснатост на лечението на българските пациенти с лекарствените продукти, заплащани по реда на наредбата.

Предложеният проект на акт ще окаже финансово въздействие, като разходите за изпълнението му ще са в рамките на бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г. Очаква се увеличение в сравнение с предходните три години, когато стойността за единица лекарствено вещество по международно непатентно наименование за лекарствената форма на посочените лекарствени продукти е била формирана по критерий „предходното договаряне, в случай че такова е проведено“.

За 2024 г. за доставката на посочените лекарствени продукти, ако се вземе стойността от предходното договаряне, прогнозният разход за тях ще бъде в размер на 400 282,56 лв. В случай, че предложената промяна бъде приета и посоченият критерий отпадне, средствата, които ще са необходими за закупуването на лекарствените продукти се очаква да се увеличат с 548 382 лв., но само в случай, че в конкурентната процедура по ЗОП не бъде предложена по-ниска ценова оферта, казват от Министерството.

Пълния текст на проекта може да видите тук, а на мотивите към него – тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Wf3M


Всичко за коронавируса
Още новини
Гърция: За 3 години броят на донорите на органи се е увеличил повече от 2 пъти
25.10.2024 17:25:40

Гърция: За 3 години броят на донорите на органи се е увеличил повече от 2 пъти

През последните три години Гърция постигна значителен напредък в донорството на органи, като броя ...

Здравно-консултативният център за майчино и детско здраве към УМБАЛ-Пловдив продължава работа
25.10.2024 16:59:46

Здравно-консултативният център за майчино и детско здраве към УМБАЛ-Пловдив продължава работа

В УМБАЛ – Пловдив продължава дейността на Здравно-консултативния център /ЗКЦ/ за осигуряван ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...