Промени, засягащи профилактичните прегледи и диспансеризацията, притесниха лекари и пациенти. Става въпрос за Наредба 8 за вида и периодичността по диспансеризация на лица над 18 години.
Измененията в нея ограничават достъпа до специалисти на големи групи от пациенти, предупредиха от Пациентски организации „Заедно с теб“. От там изтъкнаха, че общопрактикуващи лекари без нужната специалност вече ще лекуват редица заболявания като хипертонична болест на сърцето, диабет, диабетна ангиопатия, диабет с ретинопатия или катаракта, последици от мозъчно-съдови болести, болести на мускулите, увреждания на нервната система, бъбречни заболявания и други.
От 1 януари 2017 г. много диспасерно болни пациенти ще се наблюдават и лекуват само от общопрактикуващи лекари, които обикновено нямат нужната специалност и ще бъдат изпращани при специалист само по лична преценка на ОПЛ, заявяват от организацията в писмо до медиите.
От там изтъкват, че в случаите, в които едно диспансеризирано лице над 18 години е със заболявания, класифицирани в един клас, но с различни МКБ кодове, за едни от които подлежи на диспансерно наблюдение при ОПЛ, а за други – при лекар специалист, ще бъде диспансерно наблюдаван за всички заболявания изцяло от личния си лекар. Това води до притеснения, че здравето на огромни групи пациенти с масови заболявания ще бъде застрашено, тъй като ще бъдат лекувани от лекар без нужната специалност, допълват от „Заедно с теб“.
Според тях причината за промените са финансови интереси – получаване на средства от НЗОК за дейности или финансов интерес за изписване на определени медикаменти. В заключение от пациентската организация настояват да се върне възможността диспансеризираните пациенти да имат гарантирано право на минимум един преглед годишно при специалист по тяхното заболяване.
Притеснения от промените, влизащи в сила, изказаха и от Българския лекарски съюз. Пред Zdrave.net заместник-председателят на съсловната организация д-р Галинка Павлова също посочи, че се премахва задължителния преглед при специалист. „Тоест, общопрактикуващият лекар ще диспансеризира и заболявания като хипертонична болест или други тежки състояния, от което ще страда качеството. В крайна сметка колегите с години специализират в една област, именно за да оказва грижи в подобни състояния“, коментира тя.