Проектът за национална детска болница разцепи педиатричната гилдия. Това стана ясно след вчерашната среща в МЗ между ръководството на министерството, протестиращите родители, лекари, архитекти, членове на работната група, изготвила структурата (част от техническото задание на обществената поръчка) на Националната многопрофилна детска болница, представители на фирмата, извършила конструктивното обследване на строежа - "Балмер Инженеринг" ООД, както и представител на избрания за изпълнител на поръчката консорциум ДЗЗД "Детско здраве".
Участниците в срещата заявиха, че тя е преминала в разговори на висок тон, а педиатрите са заели категорично диаметрално противоположни позиции по темата може ли да бъде използвана конструкцията за Научен институт по педиатрия в двора на Александровска болница или трябва да се строи на чисто и на друго място.
„Нашите действия за спиране на тази обществена поръчката сигурно ще продължат, като ще включват сигнал към нашата прокуратура и към Европейската прокуратура. Сигналът ще е затова, че се нарушава правото на децата да получат най-добрата грижа, която им се полага, както е формулирано в Конвенцията за детето. Смятаме, че още на този етап, на който е болницата можем да го докажем“, каза след срещата пред журналисти д-р Бояна Петкова, която е част от инициативата "Болницата, която искаме" и е един от водачите на битката лечебното заведение да не се изгражда при сега предвидените условия. От нейната страна на барикадата са още председателят на Българската педиатрична асоциация проф. Владимир Пилософ и д-р Адил Кадъм, генетик и детски ендокринолог в Специализираната болница по детски болести „Проф. д-р Иван Митев“.
Проф. Пилософ не коментира срещата, но в своя позиция по темата, публикувана на страницата на БПА той заявява, че най-важният въпрос е дали този проект на болница, който вече е на 50 години, отговаря на тази болница, която в момента ни трябва. „Без никакво съмнение днес имаме положително развитие: не се спори дали е необходима многопрофилна детска болница, а къде и как тя да се построи“, казва той в личната си позиция „Нямам отговор обаче за начина, по който се опитва МЗ да реализира тази необходимост? Нещо повече. Софийските педиатри (както и тези от страната) са поставени в шах! От една страна, някак си примамливо изглежда да разполагаме с „нова“ болница, пък макар и не дотам съвършена. За съжаление търпението се изчерпва (с което не бива да се злоупотребява)… и нещата са доведени дотам, че, който понастоящем е против предложения вариант, се третира като противник на новата болница!“, казва той.
От другата страна са проф. Иван Литвиненко, началник на Клиниката по детски болести в Педиатрията и проф. Добрин Константинов, председател на експертния съвет по детска хематология и онкология; председател на Българско научно дружество по детска хематология и онкология и началник Клиника по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“.
„До никъде не стигнахме на тази среща и дори минимално не си сближихме позициите, защото са много крайни. Тръгваме от ясното съзнание, че работим в една посока, а се оказва, че вървим по различни пътища. За пореден път се отчайвам и установявам, че педиатрите сме сираци. Ние сме такава система на здравна помощ и педиатрична грижа, че не може да има никакъв момент на изчакване. За съжаление всички страдаме и затова непременно трябва да намерим общ път и всеки да направи своите компромиси“, каза проф. Константинов.
Той заяви, че в работната група с месеци са гледани схеми за болницата и са ги обсъждали. „Конкретните въпроси трябва да се решават непосредствено в екип от лекар и конструктор, а не в този етап, в който още обсъждаме дали сградата е подходяща или не. Болниците трябва да са функционални“, допълни той.
„Според доводите, които изтъкнаха и фирмата, правила обследване, и конструкторът, който е зад гърба ви, тази конструкция става. Това, което искаме е максимално бързо да имаме една такава комплексна болница. Омръзна ни да ни обвиняват. И днес пиша обяснение защо едно дете е обиколило четири болници, защото в нашата няма скенер, а в другата – интензивно отделение“, каза проф. Литвиненко.
Председателят на пациентски организации „Заедно с теб“ Пенка Георгиева каза, че фирмата, която е направила обследването е била напълно единодушна с инструктора на сградата инженер Лазар Голев, според който конструкцията на изградената в груб строеж сграда е напълно пригодена да се използва за строеж на бъдещата Национална детска болница. Изискванията за земетръс, които са съществували тогава, били валидни и днес.
Канят на среща в МЗ протестиращите срещу проекта на новата детска болница
04.03.2020 16:35:57Педиатри излизат на протест против проекта на новата детска болница
04.03.2020 10:56:21КЗК отхвърли жалбата за строеж на новата Детска болница
18.02.2020 16:24:54