Медици УМБАЛ „Лозенец“ в София са поредните участници в обучението, което е специално разработено от психолози на Лабораторията за психично здраве – ВМА, съобщиха от БЛС. 20 лекари и медицински специалисти започнаха двудневен безплатен тренингов курс. Обучението беше открито от доц. Йорданка Узунова- началник на клиниката по педиатрия в УМБАЛ "Лозенец" и председател на Етичната комисия към Столична лекарска колегия. Доц. Узунова поздрави присъстващите и заяви, че агресията, за съжаление, е сериозен проблем, с който за да се справят медиците трябва да имат умения.
Модератори на двудневният курс са Даниела Лазарова- психолог в сектор "Психологична оценка и превенция" -ВМА и Иглика Парашкевова-психолог в сектор "Психологично консултиране, психотерапия и кризисни интервенции"-ВМА.
По време на обучението, което включва практически и теоретични модули, участниците ще повишат уменията си за справяне с актовете на агресия и насилие спрямо тях, ще повишат психологическите си умения за справяне в нестандартни и критични ситуации, ще усъвършенстват уменията си за вземане на решение и решаване на конфликти и други.
Рестартът на Националната кампания на БЛС срещу насилието над медици #ПребориГнева започна през месец септември от гр. Самоков, защото градът е една от невралгичните точки у нас, а медицинските екипи често са обект на вербална и физическа агресия.
В помощ на лекарите и медицинските специалисти, Български лекарски съюз съвместно с психолозите от Лаборатория за психично здраве-ВМА, разработи листовки със съвети и алгоритъм на поведение при комуникация с агресивен пациент и/или близките му.
Обучителните курсовете са безплатни за лекари и медицински специалисти. Лечебните заведения, които желаят да се включат е необходимо за позвънят на тел: 0898483597 или да изпратят имейл на pr@blsbg.com.
На имейл: blsus@blsbg.com пък могат да бъдат подавани сигнали за агресия над медици. Те ще бъдат незабавно предавани към Главния прокурор, съгласно подписаното споразумение между БЛС, МЗ и Прокуратурата на Р България.