Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ще пренасочи 40,4 млн. лв. чрез Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. към Министерството на здравеопазването за закупуване на медицинско оборудване и консумативи, съобщиха от ведомството. Оттам уточниха, че предприемат тази стъпка, за да подпомогнат здравните власти в борбата срещу COVID-19 и да им дадат възможност за адекватна реакция в условията на криза, когато системата на здравеопазването е поставена в екстремна ситуация.
С този финансов ресурс ще бъдат закупени респиратори за нуждите на лечебните заведения, които приемат пациенти с COVID-19, предпазни средства (защитни маски, облекла, очила, ръкавици, шлемове и дезинфектанти) и тестове за изследване на коронавирус. Апаратурата и консумативите са определени от министъра на здравеопазването. Средствата са осигурени от недоговорен и спестен ресурс по четири от приоритетните оси на Оперативната програма и насочени към МЗ като бенефициент на Приоритетна ос 4 „Регионална здравна инфраструктура“.
Решението трябва да бъде гласувано и от Комитета за наблюдение на оперативната програма, с което да се направи изменение на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. на неприсъствено заседание, уточняват от регионалното министерство.
Предложението за подпомагане на здравните власти е направено след обстоен анализ от Управляващия орган на Програмата и е в изпълнение на предложението на Европейската комисия за промяна на общия Регламент (ЕС) 1303/2013, което позволява на държавите да мобилизират допълнителни средства за справяне с кризата в рамките на техните оперативни програми. Изменението предвижда извършените разходи да бъдат допустими, считано от 1 февруари 2020 г., поясняват от МРРБ.
Средно държавите в ЕС отделят 9,8 % от БВП за здравеопазване. В България този процент е 8,1%. Сравнението между тези проценти ясно показва, че разходите за здравеопазване на глава от населението (като дял от БВП) в България не са „едни от най- ниските в ЕС". България заема 17-то място по размер на разходите за здравеопазване от 28 държави в ЕС