Създаването на европейски цифров сертификат за COVID-19 е важна стъпка за гарантиране свободата на движение на европейските граждани. Въвеждането на този сертификат обаче не трябва да създава нови бариери, нови задължения и не трябва по никакъв начин да въвежда дискриминация между европейските граждани.
Това заяви президентът Румен Радев в изявление преди началото на днешното заседание на Европейския съвет, на което ще бъде обсъдена борбата с COVID-19 и с климатичните промени.
Нуждаем се от стимули за възстановяване на работата за важни сектори в икономиката и особено в туризма. Ще разгледаме и механизъм за споделяне на ваксини от държави-членки към трети страни, като за България приоритетни са Западните Балкани с акцент върху Република Северна Македония.
По думите на президента най-важната тема, която засяга България, е свързана с рязкото нарастване на амбициите на Съюза за драстично намаляване на емисиите на парникови газове с над 55% до 2030 г., което поставя България в трудно положение.
„Миналият декември Съветът е приел тази обвързваща цел и Европейската комисия работи активно за амбициозен законодателен пакет. В тази ситуация възможностите на България за маневриране са изключително ограничени. Затова ще настояваме да се отчитат спецификите на държавите, различния старт на държавите членки и въвеждане на мерки, които да защитават конкурентоспособността и да гарантират социална поносимост на зеления преход“, заяви Радев.
Сертификатът не създава задължения,а улеснения. Напр. за пътуване.