Няма значим спад през последните години в броя на кръводаряванията в страната. Дори за 2018 г. е отчетен ръст от 3,4%. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от депутатите от БСП проф. Георги Михайлов и Пенчо Милков.
По думите му ръстът се дължи основно на работещите в трансфузионната система в страната, които успешно изпълнявали задачите за създаване, запазване и укрепване на стабилни донорски контингенти. „Независимо от негативните тенденции и трудности при набирането на кръводарители, на фона на увеличаващите се искания от кръвни съставки лечебни заведения, центровете по трансфузионна хематология успяват да осигуряват с необходимите кръвни продукти плановите операции и трансплантациите, регулярните преливания на кръвни съставки и спешните случаи“, каза министър Ананиев.
Той подчерта, че осигуряване на кръв и кръвни продукти с гарантирано качество и безопасност е една от оперативните цели на политиката на МЗ в областта на диагностиката и лечението.
Министър Ананиев припомни, че през 2018 г. беше изготвено изменение на медицински стандарт Трансфузионна хематология, чрез което в националното законодателство се транспонира директива ЕС 2016/1214 на ЕК за въвеждане насоките за добра практика.
„Следващата стъпка предприета от МЗ в същата посока е въвеждането на нова съвременна технология за диагностика на дарената кръв за трансмиисивни инфекции, тестване чрез техника за амплификация на нуклеиновите киселини NAT за осигуряване на още по-високо ниво на качество и безопасност на кръвта и кръвните съставки“, каза министърът.
„В търсенето на източници на финансиране МЗ съвместно с МОН разработи национална научна програма, с която започва въвеждането на молекулярния метод NAT в трансфузионната система на страната в рамките на двугодишен период. В изпълнение на програмата ще бъдат закупени апарати от най-висок клас за извършване на NAT диагностика на дарената кръв с необходимите консумативи и софтуерно осигуряване. Програмата включва обучение на специалисти и научно-изследователки дейности, резултатите от които ще позволяват разработване на научна методология за въвеждане на NAT технологията във всички центрове по трансфузионна хематология“, каза още Ананиев.
Към МЗ от 2017 г. е създаден и функционира експертен съвет по трансфузионна хематология, който включва водещи специалисти, както и директорите на всички кръвни центрове в страната. Експертният съвет е колективен орган, който изразява мнението и визията на съсловието от специалността, очертава проблемите и приоритетите и предлага решения и насоки за развитие на трансфузионната система.
В реплика към отговора на министъра проф. Михайлов припомни проблемите, които все още не са намерили решение, за които писа и Zdrave.net. Сред тях са начинът, по който актът на кръводаряване да бъде овъзмезден, търговията с кръв на черно и възвръщането в България на производството на биопродукти.