В Световния ден на здравето Министерството на здравеопазването представи нов канал за бърз и лесен достъп до информация, касаеща задължителните и препоръчителните имунизации в Република България, съобщиха от пресцентъра на МЗ. Информационният портал „Плюс мен“ влиза във Вайбър под формата на чатбот и е създаден като продължение на специализирания сайт.
Интерактивен, достъпен и иновативен, комуникационният канал ще улеснява разпространението на важна информация, свързана с ваксинопрофилактиката, като цели да достигне до още по-широк кръг от граждани.
Чрез интуитивния му интерфейс, в секцията „Кога е следващата ми имунизация?", потребителите лесно ще могат да проследят предстоящите имунизации за срок от 12 месеца. След като въведат дата, месец и година на раждане, чатботът ще предостави изчерпателен списък на всички предстоящи имунизации.
В секцията „Въпроси и отговори", „Плюс мен" цели да предостави в систематизиран и структуриран вид цялата информация за имунизационните дейности, както и да отговори на най-често задаваните въпроси относно всички налични ваксини на територията на страната.
Допълнително, с функцията „Попитай експерт" потребителите могат да отправят въпрос и да получат достоверна информация, предоставена от експертите на Министерството.
Вайбър чатботът е разработен от „Фарма Уъркс" ООД. Компанията е инициатор и основоположник на редица програми за подкрепа на пациенти, чрез които активно се подпомагат нуждаещите се от здравни грижи, посредством иновативни дигитални решения.
При разследване, започнало след поредица от малки бомбени експлозии в европейски страни през юли 2023 г., е разкрита саботажна група, свързана с Русия, съобщава Ройтерс. Следите водят към руското ГРУ. Взривовете са регистрирани в куриерски складове във Великобритания, Германия и Полша. Уточнява се, че в опаковани пакети с козметика и със секс играчки са били скрити самоделни запалителни устройства. Те са били направени от химически коктейл, съдържащ силно реактивен магнезий. Съобщава се, че химикалите са били запалени с помощта на предварително настроени детонатори, адаптирани от евтини китайски електронни устройства, които се използват за проследяване на предмети като изгубени ключове. Ефектът от взривните устройства е бил подсилен от тубички – на вид като тези, които съдържат козметични продукти, но всъщност са били пълни с гел от запалими съединения, включително нитрометан. „Производството по това дело се отнася до престъпни дейности, вдъхновени от руското ГРУ“, отбелязва източникът на Ройтерс. Експлозии на пакети са регистрирани на 19, 20 и 21 юли в британския Бирмингам, германския Лайпциг в и в склад близо до полската столица Варшава. Полските прокурори разкриват, че следователите са иззели и четвърти пакет, който не е експлодирал в склада във Варшава – това е дало възможност да се провери съдържанието му. Двама служители на европейски служби по сигурността заявиха пред Ройтерс, че полската диверсионна клетка е типична за руското разузнаване. Руските агенти често наемат местни престъпници, за да изпълнят плановете им, коментират служителите. Изпълнителите на поръчките получават инструкции чрез руската мрежа Telegram. Всеки от тях получава по няколко хиляди евро.