В петък в Люксембург се проведе заседание на Съвета на министрите на здравеопазването. България беше представена от делегация, начело с министър проф. Николай Петров и зам.-министър д-р Мирослав Ненков, съобщиха от пресцентъра на МЗ. Съветът прие Заключения на Съвета за затлъстяването при децата и Заключения на Съвета, насърчаващи доброволното сътрудничество между държавите-членки. В изказването си министър Петров открои значимостта на темата за здравословното хранене при децата, като маркира тревожни тенденции, свързани с начина на хранене. Подчерта добавената стойност от дискусии на ниво ЕС по темата, които са в подкрепа на националните политики, ориентирани към децата като ключов фактор за бъдещето на всяка държава и на ЕС като цяло. Отбеляза, че България ще осигури приемственост, като третира приоритетно темата по време на Българското председателство на Съвета.
Акцент в дискусиите беше Европейският стълб за социални права. В дебата се включиха здравните министри на почти всички държави-членки. В изказванията беше припознато значението на инициативата, предприета в подкрепа на социална Европа, но беше подчертано, че липсата на здравна експертиза може да подрони следващите стъпки в процеса. Мнозинството делегации отправиха ясно предупреждение, че здравната политика е национална компетентност и изключването на здравните министри и експерти от дискусиите на ниво ЕС ще породи проблеми.
В рамките на заседанието своите приоритети представи Естония: първата държава-членка от Триото Председателства България – Естония – Австрия. В периода юли – декември 2017 г. Естонското председателство в сферата на здравеопазването ще работи приоритетно по темите електронно здравеопазване и ограничаване употребата на алкохол.
Министър Петров взе участие и в среща на Триото Председателства, в рамките на която беше обменена информация за напредъка в подготовката на политическите приоритети, съобщиха още от ведомството.
„Транспортните инкубатори са разпределени в отделенията по неонатология 2 и 3 ниво на компетентност на университетските и областните болници. При необходимост от медицински транспорт на новородени с медицински проблеми към отделение с по-високо ниво на компетентност, от стандартните линейки се сваля механизираната носилка и на нейно място се прикрепва транспортният инкубатор. С поставянето на кувьоза линейката се превръща в в специализирано транспортно средство. Поставянето на инкубатори е възможно във всяка линейка от клас В и С“, отговаря проф. Петров.
„Системата за спешна помощ използва специализиран медицински транспорт (линейки), закупени и отговарящи на Европейския стандарт, който има статут и на български стандарт. В зависимост от приложението и оборудването, линейките се делят на клас А за превоз на пациенти, клас В – за оказване на спешна помощ и клас С – за оказване на спешна помощ от реанимационен тип. Линейките са подходящи за оказване на спешна помощ на деца и възрастни“, отговаря министър Петров.
"Не са необходими специални педиатрични линейки за транспортиране на новородени с медицински проблеми. В страната има 33 транспортни кувьоза, които могат да бъдат инсталирани при необходимост във всяка линейка клас В и С"
Тоя каза ли на западняците колко плаща Касата и Правителството у нас за имунизация на бебе -4.50 лв - 2 ойро и нещо. Ако го знаеха западняците щяха да го оставят без обяд. Лицемерни туристи разкарващи се из Западна Европа за сметка на данъкоплатците....