Подготвя се общ европейски кодекс, свързан с качеството на храните. Това стана ясно от интервю пред БНТ на еврокомисаря по здравеопазването и храните Витянис Андрюкайтис.
„Имаме възможност да дадем повече правомощията на институциите, които се занимават с тези теми“, заяви той, като посочи, че е нужен обществен дебат по темата. „За да е ясно, че и в България и в Германия и в Литва се работи по тези въпроси, защото е необходимо конкуренцията да е справедлива и единният пазар да се ръководи от правила“, заяви Андрюкайтис.
Той посочи, че в Европейския съюз има едни от най-високите стандарти за безопасност на храните. За целта се използват научните постижения, за да могат да бъдат изключени опасните съставки и да се забранят онези, които могат да създадат проблем. „Понякога някои химически вещества може и да не са толкова опасни, но трябва да се определят нивата, които не са опасни за човешкия организъм. Има цял списък с канцерогенни вещества, които са забранени, но някои елементи се появяват по време на обработването на храната“, разясни Андрюкайтис.
Той коментира и съдържанието на е-та в храните, като обясни, че те преминават през много задълбочени механизми за контрол и само онези, които са преминали през тях, се допускат на пазара. „Разбира се по-добре е да се консумира прясна храна“, посочи еврокомисарят. Според него трябва да се полагат усилия, за да съкрати „веригата“ на доставка на хранителни продукти. Той посочи още, че има много стриктно законодателство и по отношение на пестицидите. Все пак Андрюкайтис отбеляза, че в някои сфери се използват прекалено много пестициди и там могат да възникнат проблеми. Ето защо всяка държава членка отговаря за оторизацията на конкретните пестициди по начин, който включва интегрирана система за използването на пестицидите.
Според еврокомисаря в някои страни е много популярно схващането, че има разделение на качеството на храните в ЕС и че стоките в Източна Европа са „второ качество“. „Това е една политическа битка. Ние оценяваме как стоят нещата в повече от 21 държави и тези проблеми с различното качество съществуват навсякъде - и в Люксембург, и в Дания, и в Литва, и в България, но и в Австрия, но и цените са различни, тъй като цените зависят от много други фактори“, коментира той,
Според него на ниво ЕС може да се предоставят инструментариум, който да предоставя нови финансови модели за намаляване на цените, свързани с иновативното лечение. Той обаче изтъкна, че въпросите за възстановяването на разходите за терапията зависят от отделните правителства. Едно от новите предложения в тази насока е свързано с регламент за технология за оценка на здравеопазването. Андрюкайтис изтъкна, че България може да използва европредседателството си, за да инициира приемането на регламент в тази насока.