„Това, което би донесло непосредствен положителен ефект върху системата в рамките на шест месеца или една година, би било повишаването на контрола и започването на контрол по отношение на показанията за извършване на някаква дейност.“ Това коментира пред БНТ шефът на столичната университетска болница „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев по отношение на здравната система. „Касата може да прави такъв контрол. Тя има възможност за анализ на широк кръг от данни и когато вижда, че например на дадено място отчетената дейност не съвпада с отчетената дейност в останалите структури, които работят същата работа, много просто е да се направи одит, да се отиде, да се види“, каза той. Ако проверката покаже, че има проблем, и касата и лекарския съюз кажат, че са нужни санкции, мисля, че всеки, който се опитва да отчита нещо, което не е извършил или да извършва дейност, която не е показана, ще се замисли, посочи проф. Начев.
Шефът на „Св. Екатерина“ е поредният мениджър на болница, според когото не би трябвало да има лимити. „Какво значи лимити в здравеопазването? ОК, аз пак казвам – там, където се вижда, че миналата година си имал примерно 100 единици дейност, тази година имаш 250 единици дейност – това не е съвсем нормално, след като нито е увеличена легловата база, нито има нови лекари, нито кой знае колко пациенти, нито населението се е увеличило. Значи просто трябва да извършиш одит на това място“, коментира той. „Не трябва някой да решава, защото харесва друг, или защото носи 44-ти номер обувки и е най-подходящ да получи тези пари. Трябва да има правила, на които да се подчиняваме всички – и тези, които дават парите, защото те не са техни, и тези, които ги получаваме, защото не ги получаваме за нищо, а ги получаваме за някаква дейност. Докато няма такива правила, ще бъде така“, заяви още проф. Начев.
Според него диагностично свързаните групи като система за заплащане в здравеопазването е трябвало да бъдат въведени още през 2005 г. „Тогава разходът щеше да се увеличи с 50%. А сега се е увеличил няколко пъти и ефект няма“, смята той.
Шефът на „Св. Екатерина“ коментира и факта, че касата взе решение да реимбурсира при далеч по-добри от досегашните условия изкуствените сърца. „Възтържествува една правда“, заяви проф. Начев по този повод. Той отбеляза, че за това е водена борба около пет години, но резултатът е добър. „Това лечение сега вече е гарантирано и то е резултат на първо място от промененото мнение на обществото, на второ – от разбирането в лекарския съюз, от Министерството на здравеопазването и, в края на краищата, на целия Надзорен съвет на касата, който разбра необходимостта от тази стъпка“, посочи той.
Обикновено агресията е там, където хората са недоволни от начина на живот и където няма държава. И когато тези две неща се съчетаят, тогава степента на агресията е много голяма, каза той във връзка с последните случаи на нападения над медици. Като фактор за агресията проф. Начев посочи също така и очернянето на медици.
По думите му, наказанията за нападенията трябва да са по-сериозни.
Такива като този разделят лекарското съсловие. Отворко и експерт по всичко.
Точно Начев няма ама никакъв интерес от контрол
Крадеца вика дръжте крадеца. Не се наяде, не се наяде ...