Петък, 04 Април 2025
03
апр
 

Пет студентски отбора в МУ – Пловдив в съревнование в куиз и ескейп стая

Събитието е част от календара за 25-ата годишнина на ДЕСО

Четвъртък, 03 Април 2025 | 09:41:11


Изключителна съобразителност, логика, бързина и не на последно място – знания по латински се изискваха от участниците в куиз и ескейп стая, организирани от Департамента по езиково и специализирано обучение (ДЕСО) на МУ – Пловдив, разказват

Изключителна съобразителност, логика, бързина и не на последно място – знания по латински се изискваха от участниците в куиз и ескейп стая, организирани от Департамента по езиково и специализирано обучение (ДЕСО) на МУ – Пловдив, разказват от университета.

Повече от 100 български и чуждестранни студенти влязоха в надпревара, за да се класират и получат достъп до стаята на загадките. От тях се изискваше обаче да се справят с 20 въпроса от викторината, проведена в платформата Kahoot. Преди да сканират QR кода за старт на онлайн състезанието, те трябваше да изтеглят темата измежду 10 области, по която да търсят верни отговори. На първата десетка студенти се падна „Дентална медицина“, така че трябваше да посочат коя структура покрива корена на зъба и коя отделя устната от носната кухина, как се нарича пространството между устните и зъбите и коя е най-твърдата тъкан в човешкото тяло.

Времето за отговор на всеки въпрос беше 20 секунди. В област „История на медицината“ студентите трябваше да посочат кой е гръцкият бог на медицината, кои са Елизабет Блекуел и Клара Бартън, коя е основателката на сестринството като професия, кой открива микроскопа през 1666 г. и какво описва Уилям Харви през 1628 г. В тема „Мускули“ от участниците се изискваше да дадат отговор кой мускул завърта шията, кой движи кръста, кой разгъва гръбначния стълб и кой върти бедрото навън. Участниците определяха също представки и наставки на латински и старогръцки.

Най-бързите, събрали максимален брой точки, формираха пет отбора, които се оказаха в ролята на детективи в стаята на загадките. Стартът започна с указанието: „Търси вечния свитък от думи, където езикът на древна империя нашепва своите тайни“. Всеки тим трябваше да намери латинско-английския речник на рафта, за да попадне на следващата улика – листче с поредица числа. Най-съобразителните откриха, че това е шифър за страници и позиции на думи в речника, отвориха ги и разкриха съобщението: „Да проверя под светлина“. Под лампата бе скрито малко листче с поговорка на български: „Времето разкрива всичко скрито и прикрива всичко ясно“. Тази улика трябваше да им подскаже, че следващата е свързана с времето.

В стаята имаше покрит стенен часовник със скрито съобщение: „Времето ще те насочи“, а римските цифри след него се отнасяха до позициите на часовника. Когато събраха четирите букви, студентите образуваха думата „бюро“ и се отправиха към следващото предизвикателство – бележка „Търси там, където думите оживяват изпод докосването на човек“. Доста усилия костваха на участниците да съобразят, че става дума за клавиатура, под която бе поставено поредно указание: „Животът без мен би бил невъзможен, ала невидим оставам за взора ти сложен. Изразявам обич, вълнение, страст – какво съм аз?“ Вместо да въведат „сърце“, участниците трябваше да съобразят, че латинската дума е „cor“ и че това е парола, за да отключат компютъра и да видят на екрана финалното предизвикателство: „Така, както малките камъчета обръщат колата, малките ключета отварят вратата“. Участниците следваше да си спомнят, че думата „clavicula“ означава „малък ключ“, скрит под костта на ключицата върху разпечатан и поставен на стената скелет.

Въпросите бяха написани на български и на английски език, тъй като отборите бяха смесени. Замисълът и реализацията на събитието са изцяло на екипа преподаватели от ДЕСО.

След близо двучасова надпревара бяха обявени най-бързите и точни играчи, които получиха ваучери за книги и рекламни сувенири на МУ – Пловдив.

Събитието бе поредна инициатива от календара за 25-годишнината на Департамента.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
YvCE


Всичко за коронавируса
Още новини
Болници подкрепят директорката на ИАМН Иванка Динева
03.04.2025 17:36:23

Болници подкрепят директорката на ИАМН Иванка Динева

Военномедицинска академия, УМБАЛ „Александровска“ ЕАД, УМБАЛ „Лозенец“ ЕА ...

Форум събира експертните центрове за редки болести със здравните власти
03.04.2025 17:26:45

Форум събира експертните центрове за редки болести със здравните власти

Институтът по редки болести, под патронажа на Министерството на здравеопазването, организира Първ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...