Събота, 28 Декември 2024
10
май
1
 

Педиатричната асоциация подкрепи искането за специален статут на детската болница

Петък, 10 Май 2019 | 15:34:05
1

УС на Българската педиатрична асоциация (БПА), в който има представители на всички катедри от медицинските университети в страната, подкрепи исканията на работещите в СБАЛДБ „Проф. д-р Митев“ за специален статут на педиатричната болница, от

УС на Българската педиатрична асоциация (БПА), в който има представители на всички катедри от медицинските университети в страната, подкрепи исканията на работещите в СБАЛДБ „Проф. д-р Митев“ за специален статут на педиатричната болница, отпадане на лимитите и достойно заплащане. Това става ясно от декларация на БПА, изпратена до Цвета Караянчева, председател на Народното събрание, Румен Радев, президент на България, Бойко Борисов, министър-председател, Кирил Ананиев, министър на здравеопазването, Мая Манолова, омбудсман на България, Д-р Дечо Дечев, управител на НЗОК и д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз.

Ето какво се казва още в декларацията:

Длъжни сме да подчертаем, че подкрепяйки искането за специален статут на СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“, дълбоко вярваме, че това има символичен характер и управляващите органи в здравеопазването ще имат предвид промени във финансирането на всички структури в страната, които осъществяват диагностични и терапевтични дейности на лица под 18-годишна възраст.

БПА нееднократно е поставяла пред държавните институции, отговарящи за здравеопазването, и редица други нерешени проблеми. Считаме за уместно да напомним за тях:

Заплащане на потребителска такса за работа с деца (амбулаторни и стационарни случаи). Незаплащането на таксата е директна дискриминация от страна на държавата към труда на педиатрите и всички специалисти, които се грижат за здравето на децата. Това е една от важните причини за драматичния спад на броя специалисти и на желаещи – лекари и професионалисти по здравни грижи, да работят в областта на детското здраве.

Въвеждане на коефициент за сложност на случаите. Децата със сложни и трудни за диагностика и лечение заболявания се лекуват най-вече в университетските болници. Тези пациенти изискват и значителен финансов ресурс. Предлаганото от МЗ повишаване на цените на клиничните пътеки (надяваме се и на клиничните и амбулаторни процедури) без диференциация на дейностите по сложност може само да задълбочи финансовия дисбаланс и да задълбочи кадровия дефицит в държавните университетски детски клиники и болници. Припомняме, че до 2005 г. МЗ финансираше лечебните заведения в зависимост от тяхното ниво на компетентност. Смятаме, че няма законови пречки този подход да се приложи отново.

Пълно разделяне на клиничните пътеки на такива за възрастни и деца. Това ще отстрани редица несъответствия и неточности, които в момента са налице в „смесените“ КП. Припомняме, че годишният финансов ресурс за пациенти до 18-годишна възраст съставлява по официални данни от НЗОК не повече от 11-13% от общия разход на касата.  

Да се разреши хоспитализация, независимо от датата на предходната дехоспитализация за децата в предучилищна възраст. Днес, когато това е належащо, става за сметка на лечебното заведение или се налага „измислянето“ на „подходяща“ диагноза. Трябва най-сетне да се разбере, че патологията в детска възраст е специфична и нерядко се налага повторна хоспитализация в рамките на 30 дни за същото заболяване, дори и при коректно осъществени диагностика и лечение.

Относно клинична пътека №111 (в контекста на т. 4.). Тя бе въведена след многогодишно настояване и усилия от страна на БПА и ръководствата на университетските педиатрични клиники. Тя даваше възможност да се хоспитализира дете за наблюдение до 24 часа при възникване на остро и неясно състояние – висока температура, болки и т.н. Преди няколко години се прие, че минималният престой по тази КП не може да бъде по-малко от 48 часа, което обезмисли първоначално заложената идея.

Да се разреши като терапевтична процедура при стационарно лечение на деца прилагането на медикаменти p.os. по лекарска преценка. Не е хуманно, а и безмислено, задължителното инжекционно приложение на медикаменти, ако има лекарствени форми за орално приложение със същата ефективност.

Въвеждане на допълнително заплащане на специалистите по здравни грижи, работещи с деца. Тази мярка ще намали негативната селекция, която съществува в момента, при избора на месторабота на новозавършилите специалисти по здравни грижи.

Създаване в МЗ на структура, отговаряща за цялостното управление и координация на дейностите в детското здравеопазване. Смятаме за неправилно, че в МЗ няма подобна структура и отделните дейности в областта на детското здравеопазване са пръснати в различни дирекции и отдели на МЗ. А те изисксват специфичен подход и координация, която в момента липсва.

Уважаеми госпожи и господа,

Педиатрите са известни със своята толерантност и търпение – работата, постоянния ни контакт с болните деца и техните родители са ни научили на това. Би било грешка от наша страна обаче, ако проявяваме тази толерантност и към неуредиците в детското здравеопазване – а те пряко се отразяват на качеството на медицинската дейност.

Търпението се изчерпва! Прагът на толерантност към нерешените от години проблеми в детското здравеопазване е преминат. Лекарите и специалистите по здравни грижи в държавните университетски педиатрични клиники, подкрепяйки протеста на колегите от СБАЛДБ „Проф. д-р Иван Митев“, са в готовност за собствени координирани протестни действия, ако представените по-горе искания не намерят своето бързо решение. 

Настоящата декларация се подкрепя и от Консултативния съвет към БПА, в който влизат всички водещи специалисти от цялата страна, работещи в сферата на детското здравеопазване.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
LkQY

без съкращения и изменения 10.05.2019 15:41:12

ДЕТСКИТЕ ЛЕКАРИ ЗАПЛАШИХА СЪС СТАЧКА Медиците блокираха булеварда пред болницата и предупредиха, че ще подадат колективна оставка. Лекарите и сестрите от единствената педиатрична болница "Проф. Иван Митев" предупредиха, че ако исканията им не бъдат чути, ще подадат колективна оставка. Преди да напишат предизвестията си обаче, те смятат да обявят ефективна стачка и да преглеждат само спешните случаи. Това заявиха медиците по време на третия им протест, който се проведе днес. Екипът на болницата блокира натовареното кръстовище на светофара на бул. "Иван Гешов". Лекарите повториха, че са недоволни от ниското заплащане и липсата на достатъчно персонал в клиниките. ЕДНО ОТ ОСНОВНИТЕ ИСКАНИЯ НА МЕДИЦИТЕ Е И ОПРЕДЕЛЯНЕТО НА СПЕЦИАЛЕН СТАТУТ НА ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ, ПРИ КОЙТО ТО ДА НЕ Е РЕГИСТРИРАНО ПО ТЪРГОВСКИЯ ЗАКОН. Въпреки решението на Надзорния съвет на здравната каса лимитите по легла в болницата да отпднат, лекарите са категорични, че протестите ще продължат, докато не се видят конкретни промени. Те не са съгласни с мнението на здравните власти, че проблемите идват от лошата комуникация. Медиците смятат, че в продължение на години детското здравеопазване е неглижирано и е крайно време това да се промени. Затова дадоха срок от 10 дни да видят реални решения.


Всичко за коронавируса
Още новини
Китай засилва мониторинга на респираторни заболявания с неизвестен произход
28.12.2024 09:55:08

Китай засилва мониторинга на респираторни заболявания с неизвестен произход

Националната администрация за контрол и превенция на заболяванията на Китай  обяви, че въвеж ...

Пламен Пенчев: Най-важното е да не забравяме откъде сме започнали и да бъдем благодарни на хората, които са ни подали ръка
27.12.2024 17:21:03 Невена Попова

Пламен Пенчев: Най-важното е да не забравяме откъде сме започнали и да бъдем благодарни на хората, които са ни подали ръка

Пламен Пенчев е студент по медицина - пети курс, в Медицинския университет в Пловдив. Още от ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...