Категорична позиция срещу променените правила за лечение с биологични лекарства, приети от надзорния съвет на НЗОК, изказаха пациенти. В писмо, адресирано до премиера в оставка, здравните власти и омбудсмана, няколко пациентски организации изказват сериозни опасения заради изменените критерии за лечение.
„Лечението по „икономическа целесъобразност“ категорично нарушава правото на пациента да получи лечение съобразно спецификите на основното и придружаващите му заболявания. Подобен подход води до разхищения на публични финансови средства от други социални фондове и съдейства за увеличение на инвалидността в страната”, заявяват от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България, Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит, Българското сдружение на болните от болестта на Бехтерев, Българска асоциация болест на Крон и улцерозен колит, както и Сдружението на пациентите с хепатит „ХепАктив". Те са категорични, че само комисия от лекари с опит в лечението на тези заболявания трябва да има правомощията да определя терапевтичната стратегия за пациентите, а не Надзорният съвет към НЗОК, който не е медицинска структура.
Пациентските организации предупреждават, че изборът между различни INN по „икономически“, вместо по медицински причини, може да доведе до риск за здравето на болните, тъй като лекарствата с различен INN се различават по ефект, взаимодействия с други лекарства, профил на безопасност, противопоказания.
В заключение те посочват, че трябва да се изработи механизъм, който да позволи на пациентите да получават най-доброто лечение за тях, а на НЗОК да изразходва максимално ефективно бюджета, определен за конкретното заболяване. Активните преговори с всички фармацевтични компании за понижаване цените на техните медикаменти ще доведе до търсения икономически ефект, и същевременно ще предостави равен достъп на пациентите до всички високоефективни терапии, допълват представителите на пациентската общност.