„Твърдо заставаме зад позицията, че ПЕС затруднява достъпа на пациенти до лечение и е единствено административна мярка без реална полза за хората. Неприемливо е достъпът на пациентите да се ограничава с една комисия в София, на която ще чакат на опашка болни хора от цялата страна, а напротив – трябва да има комисии и в други градове на страната, за да не се налага те да пътуват.“ Това заявяват от три пациентски организации в отворено писмо до новия управител на НЗОК д-р Дечо Дечев във връзка с нововъведените правила на фонда, с които се създава една централна Постоянна експертна лекарска комисия по ревматология и се премахват комисиите по места, които одобряват лечението на пациентите.
По думите на организациите, пациентите с ревматични заболявания в момента получават лечението, от което се нуждаят, по места, т.е. в момента е постигнат ефектът на добрия клиничен резултат. „Ако се въведе ПЕС, този ефект ще бъде премахнат, а лечението – забавено. Съгласете се, че няма как 1980 новодиагностицирани души на година да получат ранен достъп до лечение в рамките на 6 месеца. За да бъде това възможно, ПЕС трябва да преглежда по 25 души на ден, всеки работен ден в годината“, отбелязват те.
В писмото се посочва също така, че в редица европейски държави, както и в Япония и САЩ, не съществуват експертни лекарски комисии. Лечението се предписва и променя само от първия ревматолог, диагностицирал заболяването, като по този начин пациентът получава бърз и качествен достъп до лечение.
Според пациентските организации при новия ред много от хората ще откажат да се лекуват, което ще доведе до ранна инвалидизация и натоварване на социалните фондове, плюс разход за всяко семейство за придружители. Нуждата всички болни от ревматични заболявания да пътуват до София заради ПЕС те образно илюстрират така: „В момента пациентите с ревматични заболявания няма нужда да пътуват до Варна. При наличието на ПЕС обаче, те ще пътуват до Варна не с яхта през Солун, а със самолет през Швейцария“.
Пациентските организации отбелязват още, че са съгласни с нуждата от постоянен контрол и предлагат той да се осъществява в експертните лекарски комисии по места, с назначен представител от РЗОК. „Професорите от сегашния ПЕС също могат да посещават комисиите по места, при необходимост“, уточнява се в писмото, подписано от председателите на Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит, Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България и Българското сдружение на болните от болестта на Бехтерев.
В заключение от организациите искат среща с д-р Дечев, на която да представят подробно аргументите си.
Като става дума да се крадат пари , фармамафията повежда цели кохорти от пациентски организации , платени журналисти и лекари крадци.А това разбира се е за сметка на пациентите.После защо нямало пари?Ами много са им големи комисионните и всеки иска да лапа.А на всичкото отгоре става въпрос за определен вид терапия.
Няма и да има. Ще има само гинеколози щото в МЗ има само УТКИ и журналисти ФИТКИ
Няма ревматолози,драги.За безумните 500 лв няма и да има.
Не е безумие ред трябва да има. По този начин ще спрем крадливите лекари и директори. Няма да има пререждания и опашки. Всичко ще е справедливо. Няма да има подкупи. Комисията трябва да се премести в Брюксел. Където пациентите ще ядат сърми от знрюкселско зеле докато чакат на Юнкер а му мине ишиаса.
Дано да я премахнат. Това е безумие.