Със 149 гласа „за“, нито един „против“ и 26 „въздържал се“ депутатите от Народното събрание приеха решението за предсрочно освобождаване на проф. Петко Салчев от поста управител на НЗОК, внесено днес от депутати от четири парламентарни групи.
Решението подкрепиха депутатите от всички парламентарни групи с изключение на тази на „Възраждане“, които, заедно с двама народни представители от „Демократична България“, гласуваха „въздържал се“.
Припомняме, предложението за освобождаване на проф. Салчев дойде светкавично след изслушването му в Комисията по здравеопазване вчера вечерта, предизвикано от писмо на Българския лекарски съюз.
Причината за решението бе невъзможността да се осъществи диалог между Здравната каса и Българския лекарски съюз в момент, когато се очаква съсловната организация и фонда да водят преговори за нов тригодишен Национален рамков договор.
Решението отне на депутатите около 25 минути, като по темата се изказаха единствено проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ и доц. Антон Тонев от „Продължаваме промяната“.
В началото проф. Ангелов представи проекта на решение заедно с всички мотиви към него, които на практика преповтарят писмото на лекарската съсловна организация до здравната комисия, с което се искаше освобождаването на проф. Салчев.
След това председателят на Здравната комисия доц. Антон Тонев отбеляза, че през последните няколко месеца Комисията е положила усилия като медиатор да „поправи“ процеса на диалог между обществения здравен фонд и лекарите, което обаче не се е случило.
„Като народни представители ние няма как да упражняваме реален контрол върху двете страни в този процес. Няма как да повлияем на мнението на БЛС, който неколкократно заяви, че не вижда своята роля в един преговорен и диалогичен процес. А имайте предвид, че сме изправени пред приемане на нов бюджет и предоговаряне на пълния пакет условия, които влизат в НРД и в които обикновено залягат всички нови реформи и нововъведения“, посочи доц. Тонев и продължи: „Пред нас бе декларирано пълното отсъствие на възможност съсловната организация да участва в този преговорен процес. Длъжни сме да бъдем активни и да вземем решение“.
Той посочи още, че парламентарната група на „Продължаваме промяната“ е решила да подкрепи проекта на решение и да даде възможност за „отпушване“ на ситуацията, за да се възстанови диалогът в независещата част от законодателната и изпълнителната власт – прякото договаряне между НЗОК и БЛС.
След него думата взе и проф. Ангелов, който изрично подчерта, че решението на Народното събрание не е свързано с „нито един личен мотив“, тъй като проф. Салчев е „изключително добър професионалист, утвърден лекар, добър администратор“.
Депутатът припомни предходно заседание на Здравната комисия по същата тема, на която депутатите отново се опитаха да бъдат медиатори в диалога между НЗОК и БЛС. „Направихме всичко възможно, за съжаление опитът беше неуспешен. Нито една страна не направи компромис. Това само по себе си води до редица опасности за българските граждани. Липсата на диалог поставя под съществен риск качеството на здравните услуги в България. Под риск е и подписването на НРД“, предупреди проф. Ангелов и заяви, че днешното решение на парламента цели да се отпуши процесът на преговори, „за да можем да работим активно за българските пациенти и да имаме НРД“.
В заключение депутатът от ГЕРБ изказа личната си благодарност към проф. Салчев за неговата работа като управител на НЗОК.
Преди гласуването думата взе и проф. Петко Салчев, който отбеляза, че датата 13-ти изглежда е „щастливото му число“, тъй като е бил предложен за управител на 13 май 2020 г. и освободен на 13 януари 2023 г.
Извън шеговития тон управителят на фонда подчерта, че на вчерашното изслушване са му задавани въпроси, без да му е дадена възможност да се подготви предварително, тъй като писмото на БЛС, с което лекарите искат оставката му, е пристигнало в Касата по думите му след 17 ч вчера и е било адресирано само до Надзорния съвет на фонда, а не и до управителя.
„Всички посочени мотиви не са доказани документално и не са подкрепени с факти. Така че не приемам, че не съм се справил с работата си“, заяви проф. Салчев.
Той посочи още, че „в един диалог има две страни“ и „когато едната страна не желае да контактува с другата, няма диалог“.
Проф. Петко Салчев заяви още, че е участвал в редица диалози и е водил редица преговори на най-различни нива, включително и част от тези за присъединяването на страната ни към НАТО и ЕС. Както и вчера на изслушването, днес той отново подчерта, че по време на неговия мандат като управител на НЗОК с БЛС са сключени 14 анекса към НРД и всеки от тях по думите му е бил на базата на диалог.
„Освен това, интересно защо само една съсловна организация иска моята оставка, а не са питани останалите, защото НЗОК не сключва договор само с БЛС“, коментира проф. Салчев.
В заключение той заяви: „Човек когато работи, греши. Но да ме обвиняват в системно нарушение – не бих го приел. Горд съм от това, което съм постигнал, и ще си тръгна с гордо вдигната глава, защото оставям една работеща институция“.
Депутати предлагат предсрочно прекратяване мандата на проф. Салчев
13.01.2023 12:21:40Обвиниха проф. Салчев в липса на диалогичност, той отрече
12.01.2023 22:22:32 Ирина ПекареваНС на БЛС иска предсрочно прекратяване на правомощията на управителя на НЗОК проф. Салчев
18.12.2022 11:19:47