Още медици ще бъдат привлечени към наказателна отговорност по делото за злоупотреби с онколекарства от две болници, заяви пред bTV наблюдаващият прокурор по делото Лидия Манолова. През октомври миналата година ГДБОП и Специализираната прокуратура арестува седем медицински лица от две болници в София и в Благоевград за търговия на черно. Двама са в ареста, останалите са с по-леки мерки за неотклонение.
При акцията са иззети лекарства, които са били белязани. Те са били изнесени от лекар, предоставени на съпруга на лекаря, който ги предава на посредник, предназначени за предоставяне на фирмата за реекспорт. При проверка на документацията в болницата е установено, че на същата дата са изписвани лекарства на онкоболни лица, които са в ремисия и не следва да им бъдат вливани такива лекарства”, каза Манолова.
„Лекарката, за която се твърди, че е изнесла тези лекарства, е рентгенолог – нито има достъп до тези лекарства, нито предписва такива лекарства, нито прави вливания, затова самото обвинение е толкова странно, а и в кориците по делото няма никакви доказателства“, заяви Аделина Натина, адвокат на един от обвиняемите.
Използвани са специални разузнавателни средства. Според прокуратурата групата е следена месеци наред, засичани са уговорки между членовете й за предаване на скъпи онкомедикаменти. При акцията са претърсени домовете на обвиняемите, иззети са лекарства.
Медицински работници, различни от арестуваните, признават, че са участвали в схемите. И стават свидетели вместо обвиняеми. „Предоставяли са еднократно, което не ги обвързва с трайността на групата“, каза наблюдаващият прокурор.
Правилата в болницата, в която е работила фармацевтката, са променени. „Най-елементарното започнахме с ограничаване достъпа до аптеката, има ясно разписани правила, по които протича процесът в аптеката. С фирмата, която софтуерно ни обслужва болничната система, направихме подобрения в самата система”, обясни д-р Георги Георгиев, управител на СБАЛО „Свети Мина”.
Междувременно обаче д-р Георги Георгиев подаде оставка заради липсата на диалог с общината, която е принципал на лечебното заведение.
Договорът на д-р Георги Георгиев за управление на Онкологичната болница изтече през ноември миналата година, но с решение на Общинския съвет той беше удължен само с шест месеца, съобщи БНР.
Два месеца преди да изтече удълженият му договор д-р Георгиев е уведомил писмено кмета на Благоевград, че подава оставка "по лични причини". „Виждайки, че няма диалог между мен и собственика на болницата, мисля, че най-правилното решение е да се оттегля, за да може да бъде избран друг човек за управител, който, надявам се да има възможност да води този диалог", поясни д-р Георгиев.
На въпрос дали ще остане на работа в Онкологичната болница, тъй като е единственият патоанатом в Югозападна България, д-р Георгиев отговори: "Това вече е въпрос по-скоро на новия управител дали ще ми предложи работа или не".
Четирима от седмината обвинени за търговия с онколекарства остават в ареста
11.10.2018 18:01:13Съдът гледа мерките за неотклонение на обвиняемите за онколекарствата
11.10.2018 11:47:597 души с обвинения за нелегална търговия с лекарства след проверките в онкоболници (обновена)
05.10.2018 17:14:42