Със 157 гласа „за“, трима „против“ и един глас „въздържал се“ депутатите отмениха решението си за изискване на „зелен сертификат“ за достъп до Народното събрание. Решението е съобразено с постепенното отпадане на документа за достъп до обекти с обществено значение и влиза в сила от 14 март.
Народните представители обаче се скараха отново за налаганите през последните две години мерки и колко е бил сериозен вируса.
"Решението е просто. То цели да синхронизира режима за достъп до НС с режима на достъп в останалите обществени обекти. С него ще ликвидираме един анахронизъм, който така или иначе беше безсмислен. При положение, че имаше хора с две-три-пет поставени ваксини, които се заразиха, а междувременно влизаха тук и можеха да разпространяват митичната зараза“, заяви по време на дебатите председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
Депутатът от „Демократична България“ д-р Александър Симидчиев възрази, че предложението за решение е допуснато за разглеждане директно в зала, без да има разпределение към здравната комисия. „Това е медицински, а не политически проблем. 39 000 човека са загинали в България от COVID. Това не е митична болест. Това е проблем, който можеше да бъде преодолян, ако имахме медицински, а не политически подход към темата“, заяви той в отговор на изказването на Костадинов.
Проф. Георги Михайлов от БСП пък подкрепи председателя на „Възраждане“. „Твърде много неща си казахме за „зеления сертификат“ и тази инфекция. Тази завеса най-накрая ще падне. Искам да припомня, че подобна ситуация може винаги да дойде и не трябва повече да допускаме тези грешки. Някои политици политизираха вируса, отклониха нормалното човешко съществуване и това трябва да имаме предвид, разделяйки се сега с пандемията и „сертификата“. Самото разделяне обаче няма да стане лесно – още виждам хора, които стоят в колите си с маски и ходят с маски в НС“, заяви той и допълни: „Нека не приравняваме една обикновена респираторна инфекция до СПИН и ебола“.
„Едва в този парламент не допуснахме грубото политизиране на този въпрос. Ние от БСП сме съгласни с НЦОЗА, че до април 2020 г. са взимани предимно политически и предимно грешни решения“, каза още проф. Михайлов.
„За разлика от политиците, лекарите се налага да четат данни, да анализират и чак тогава да говорят. Надявам се да няма повече вълни, при които да загиват 39 000 български граждани и няколко десетки хиляди да бъда инвалидизирани, както и се надявам, ако имат нужда, българските граждани да не се консултират с политици, а с медици“, отсече председателят на парламентарната здравна комисия доц. Антон Тонев.
Седем души, включително дете, загинаха, след като руски сили стреляха по евакуационен конвой, опитващ се да извози цивилни граждани от украинското село Перемоха, съобщи Държавната служба за специални съобщения и защита на информацията на Украйна, цитирана от NBC, а по-късно и от АФП. Според съобщението на Агенцията конвоят от жени и деца е пътувал към село Гостролучча по договорен хуманитарен коридор и специален "зелен" маршрут, когато руските сили са започнали да стрелят по тях. "Резултатът от този брутален акт - седем загинали. Едно от тях е дете. Точният брой на ранените към момента не е известен", пише Службата. „След разстрела руснаците са принудили останалите жени и деца от колоната да се върнат в с. Перемоха и да не напускат селото"