„Здравната администрация у нас е предприела действия за закриване на единствения център в България за лечение на онкоболни в последен стадий и на такива, при които нито един от конвенционалните методи не помага. Според статистиката става въпрос за около 20 хил. неизлечими случаи годишно, при които единствен шанс за живот е модерният метод на т.нар. инсулин-потенцирана терапия. Пациентите сами си я заплащат и тя няма финансиране от НЗОК”, четем днес в „Труд”.
„Хората подават жалби, че им се отнема правото на живот, коментира пред "Труд" д-р Христо Дамянов, онколог и съуправител на Центъра по интегративна медицина в София. По думите му, след като е бил направен некомпетентен медицински одит и само частично е била иззета документация, е била поискана заповед за отнемане на лиценз за лечение. Причината - желанието на ръководството за публично и прозрачно отразяване на одита, последвано от репресивни действия от инспектиращите”, пише още ежедневникът.
„Тези твърдения остават недоказани", посочват от агенция "Медицински одит".
"Какво да правим, ако бъде прекъснато единственото лечение, което ни помага?" Вместо отговор получаваме омерзително бюрократични текстове от разни чиновници с (...) ампутирана професионална и човешка съвест", категорични са пациентите обаче”, допълва публикацията и уточнява: „Към момента инсулин-потенцирана терапия се прилага само във въпросния център, срещу който служители на здравната администрация са подали жалби до институциите с искане за отнемане на лиценза.” (Тук ще уточним, че лицензът на центъра бе отнет заради неспазване на множество нормативи, по които работят всички лечебни заведения у нас, б.р.)
Все още в летния сезон, „Сега” се спира на ЦСМП Бургас. „Въпреки че на два пъти се увеличаваха заплатите на спешните медици, в Центъра за спешна медицинска помощ в Бургас все още има свободни щатни бройки, оплака се зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков на проверка на системата за пръстова идентификация в две бургаски болници. Той все пак се надява интересът към незаетите места да дойде, след като бъдат направени ремонти на спешните отделения в страната и влязат в експлоатация нови линейки”, пише вестникът.
„Както е известно, МЗ командирова допълнително два реанимационни екипа за Южното Черноморие след инцидент на къмпинг "Нестинарка", където тялото на починал дълго стоя на плажа, докато дойде линейка. Дотогава районът на юг от Бургас се обслужваше от едва три екипа”, припомня материалът и уточнява: „Справка на министерството показва, че екипът от Сливен, който е командирован в Царево, е реагирал на 28 повиквания, а този от Ямбол, който е изпратен в Приморско - на 14 случая. 20 от пациентите са транспортирани в Бургас. От регионалната здравна инспекция в Бургас проверили и работата на всички екипи, разположени по Южното Черноморие. Според докладите от тях в по-голямата част от случаите има добре въведено медицинско обслужване, но невинаги броят на медицинските пунктове отговаря на този на спасителните постове.”
„Монитор” отразява поредния случай на проявена агресия срещу медици. „Мъж потроши линейка в Любимец с тротоарна плочка, съобщават от полицията в Любимец. Вчера в 6,30 часа е получен сигнал от Центъра за спешна помощ за лице в безпомощно състояние до бензиностанция в града.
Медиците са го откарали в отделението, където мъжът дошъл в съзнание и станал агресивен - започнал да буйства, с парче тротоарна плочка счупил фара на линейката, а с ръце и крака е удрял и е нанасял щети на специализираната кола, съобщава topnovini.bg.
Пристигналият автопатрул е установил, че това е 30-годишен харманлиец във видимо нетрезво състояние. Мъжът е задържан до 24 часа по образуваното бързо производство”, пише вестникът.