Сряда, 15 Януари 2025
28
септ
2
 

От печата: Уволнения в „Пирогов“, ваксинопрофилактика, седалището на ЕМА

Четвъртък, 28 Септември 2017 | 10:30:26
2

Очаквано, най-отразяваната новина в пресата днес е тази за уволнението на целия дежурен на 16-ти септември екип в „Пирогов“ заради отказ да бъде приет спешен пациент. „След извършена проверка изпълнителният директор на „

Очаквано, най-отразяваната новина в пресата днес е тази за уволнението на целия дежурен на 16-ти септември екип в „Пирогов“ заради отказ да бъде приет спешен пациент.

„След извършена проверка изпълнителният директор на „Пирогов“ проф. Асен Балтов издаде заповед за уволнението на служителите от дежурния екип, който на 16 септември е отказал да приеме мъж в критично състояние.

В отворено писмо жената на починалия Спас Добрев разказа, че на 16 септември пациентът изпаднал в криза и не можел да диша. След като мъжът и близките му чакат линейка близо 80 минути, дежурният спешен екип в "Пирогов" отказва да приеме пациента.

Вътрешната проверка в болницата е констатирала, че дежурният екип в кабинет № 126 в спешното отделение не е извършил регистриране в болничната информационна система на докарания от екип на спешна помощ Спас Добрев. При проверката е установено неспазване на техническите и технологичните правила и неизпълнение на трудовите задължения на дежурния екип, посочват от „Пирогов“, пише „Труд“.

„Мъжът почива по-късно в реанимацията на УМБАЛ "Александровска", където също бе направена проверка, но там не са установени никакви нарушения. Заключението, че при тях пациентът е приет незабавно в спешното отделение в крайно тежко увредено общо състояние и веднага са започнати съответстващи на състоянието му медицински дейности“, допълва изданието.

„Стандарт“ публикува коментар по въпроса на председателя на Акредитационния съвет към БЛС д-р Юлиян Йорданов. „Действително системата трябва да се промени малко. Може би трябва комуникацията да бъде по-добра, така че когато една линейка поеме един пациент и го насочи нанякъде, да се подсигури, че в съответното лечебно заведение ще има място за прием и т.н. По-доброто финансиране също винаги ще означава и по-добра медицинска помощ. Едва ли заради това, че една клинична пътека (КП) е недофинансирана може да се върне пациент, но, че всички пътеки са недофинансирани е факт. Категорично парите за здраве в България са малко“, казва той.

Според него дефицит на морал в медицината няма, ако някъде има такива случаи, те са потвърждение на правилото. „Но че има бърнаут синдром след лекарите, има. Натовареността понякога оказва влияние върху качеството на работата, а тя идва най-вече от ниското заплащане. За да може един лекар да подсигури нормален статус на съществуване на своето семейство, той трябва да работи на няколко места. Така че няма как това да не води до претоварване“, коментира още д-р Йорданов.

Някои издания се спират и на вчерашната кръгла маса в парламента, посветена на имунизационната политика. „Трябва да се осъвремени задължителният имунизационен календар на страната, каза главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев на кръглата маса в Народното събрание за съвременните предизвикателства в профилактиката на ваксинопредотвратимите заболявания. Според него от 2019 г. има възможност да се отмени още един прием на ваксината срещу туберкулоза. Такава е и препоръката на Световната здравна организация. В девет европейски държави изобщо не се прави имунизация, а в други приемите са по-малко“, пише „24 часа“.

„Експертите обсъдиха и необходимостта от преразглеждане и евентуалното разширяване на имунизационния календар чрез въвеждане на имунизация срещу варицела. От тази шарка годишно се разболяват около 30 000 души и в някои случаи заболяването води до сериозни усложнения.

Специалистите дискутират и възможния ефект от въвеждане на бустерна (подсилваща имунния отговор) доза за дифтерия, тетанус и коклюш при юноши“, допълва публикацията.

„Сега“ се спира на очакваното преместване на Европейската агенция по лекарствата. „Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) предупреди, че може да загуби повечето от служителите си, ако бъде взето решение да бъде преместена в страна от ЕС, която не се харесва на персонала. (…) В службата било проведено вътрешно допитване сред 900-те души персонал, което установило, че най-предпочитана била кандидатурата на Амстердам, следвана от Виена и Барселона, съобщи „Политико“. 9 от всеки 10 анкетирани отговорили, че по-скоро биха напуснали агенцията, вместо да се преместят в София, Варшава или Букурещ“, пише ежедневникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
bLNQ

Гост 28.09.2017 18:53:38

99% от запитаните български лекари също отговорили че са по-склонни на Амстердам, следван от Виена и Барселона и по-скоро биха напуснали гетото, вместо да работят за комунягите тикви и ватници в София

Гост 28.09.2017 11:19:18

Понякога не мога да ги разбера лекарите у нас. Защо изобщо се пречкат и опорочават безсмъртието на българските пациенти? Още, още проверки трябва, необходим е още по-строг контрол и стриктно съблюдаване на наредбите, поднаредбите и всички останали нормативни актове и изисквания!


Всичко за коронавируса
Още новини
Силви Кирилов ще е министър на здравеопазването в редовното правителство
15.01.2025 12:13:54

Силви Кирилов ще е министър на здравеопазването в редовното правителство

Доц. Силви Кирилов ще е министър на здравеопазването в редовното правителство на Росен Желязков. ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...