Петък, 27 Декември 2024
09
окт
1
 

От печата: Такса преглед и за децата, стари лекарства, спряха продажбата на ринитидин

Сряда, 09 Октомври 2019 | 09:03:35
1

Искането на семейните лекари да получават такса за преглед на дете, намира място в почти всички централни всекидневници. „Таксата за децата обаче трябвало да е намалена, каквато плащат и пенсионерите. В момента те заплащат 1 лв. за преглед, а ост

Искането на семейните лекари да получават такса за преглед на дете, намира място в почти всички централни всекидневници. „Таксата за децата обаче трябвало да е намалена, каквато плащат и пенсионерите. В момента те заплащат 1 лв. за преглед, а остатъкът от 1,90 лв. се поема от държавата. Подобно предложение направи и лекарският съюз още през май, но според тях цялата такса трябва да се поема от държавата“, пише „24 часа“.

„С 25 млн. лв. да се увеличи бюджетът за джипитата през 2020 г., поискаха още от сдружението. Те настояват да получат и по-добро заплащане, когато работят по различни програми като ваксинопрофилактика, профилактични прегледи и наблюдение на деца и възрастни“, допълва още изданието.

„Телеграф“ съобщава, че за последните 7 години сме изхвърлили 10 тона стари лекарста. „Медикаментите с изтекъл срок на годност са предадени от граждани чрез специална система за разделното им събиране и унищожаване. Желаещите да изчистят шкафовете си от залежали илачи могат да се свържат със специалните мобилни пунктове. Благодарение на системата от 2012 г. насам са събрани над 46 тона опасни битови отпадъци от домакинствата. Старите лекарства са 1/4 от цялото количество. Между 100 грама и 2 килограма лекарства на човек са приемани в мобилните пунктове през последната кампания в София през септември. По-големи количества се предават, когато се събират повече съседи и роднини“, пише изданието.

„Разделното събиране на медикаменти предотвратява злоупотреби с тях и инциденти с хора и животни. То влияе пряко върху опазването на околната среда. Ако те бъдат захвърлени в контейнерите за битови отпадъци и в канализационните системи, това неминуемо води до замърсяване на околната среда и водите, риск от инциденти и възможности за злоупотреба, тъй като не може да се гарантира, че сред изхвърлените лекарствени продукти няма да има токсични субстанции, категорични са експертите. Освен това съществува риск от увреждане на хората, които са ангажирани с дейности по събиране и третиране на битови отпадъци, както и на всички граждани. "За гражданите е трудно да се ориентират и затова, когато те искат да се освободят от вече непотребните медикаменти, ги приемаме и третираме, без да изискваме специално сортиране. Стари лекарства приемаме в мобилните събирателни пунктове или по заявка от адрес, но заедно с други видове опасни отпадъци“, допълва още медията.

„24 часа“ информира, че пет лекарства, съдържащи ранитидин, са спрени от продажба у нас. „ Тези медикаменти се ползват при язва или киселини в стомаха. Блокирането им е заради съмнение за замърсяване с канцерогенната съставка нитрозамин. Данни за това бяха предоставени от лаборатории извън ЕС още през септември и Европейската агенция по лекарствата започна преглед на всички съдържащи ранитидин лекарства, но препоръка за прекратяване на употребата им няма. Аналози на спрените лекарства има и пациентите няма да останат без медикаменти, казаха от ИАЛ. Смяната на лекарството обаче трябва да е по съвет на лекар. Не бива и самостоятелно да се преустановява лечението с ранитидин“, пише изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
H1np

В края на фалшивия ни ПСЕВДОпреход 09.10.2019 09:25:46

За убития колега в с. Орешник - ни дума, ни вопъл, ни стон - по стар болшевишки обичай....


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...