„Националният осигурителен институт ще преглежда много внимателно решенията на ТЕЛК-овете, преди да реши дали да отпусне инвалидна пенсия, научи в. „24 часа”.
Причината е, че наредбата за медицинската експертиза бе отменена от ВАС, но въпреки това здравното министерство разреши на лекарските комисии да издават решения за освидетелстване на хора с увреждания”, твърди изданието.
„Проверките на НОИ ще следят дали документите отговарят на законовите текстове, за да бъдат отпуснати инвалидни пенсии. Тези, които са издадени на основание извън действащите правила, ще бъдат връщани, останалите ще се признават”, пише още вестникът.
„За експертните решения на Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК), с които е определен процент трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, при спазване действащите нормативни разпоредби по медицинската експертиза на работоспособността, липсва основание да бъдат обжалвани”, коментираха във вторник от НОИ”, допълва изданието.
„Монитор” се спира на неосиурените пациенти, които напускат тайно болниците, за да не платят дължимото. Изданието взима повод от поредния подобен случай: „Здравнонеосигурен пациент духна от горнооряховската болница по пижама и с абокат на ръката. Мъжът от ромски произход бил приет по спешност и прекарал една седмица на лечение в здравното заведение. В деня преди изписването му обаче една от сестрите му казала, че няма здравни вноски и трябва да плати пълната сума на лечението, което щяло да му струва над 1000 лв. Това стреснало болния и още същата нощ тихомълком се изнизал от болницата, както си бил с пижамата и с абоката на ръката. Когато дежурната сестра влязла в стаята му, видяла само празното легло и стойката за системата”, разказва ежедневникът и отбелязва: „Лекарите в малкото останали общински болници и областната многопрофилна във Велико Търново признават, че са пропищели от здравнонеосигурени, които точат касата на лечебните заведения.”
Според вестника, по петдесетина пациенти бягат месечно от болниците в страната, без да подпишат декларация за отказ от лечение. „Повечето от тях си тръгват, без да се обадят на персонала от страх да не плащат за лечението, защото не са здравноосигурени”, посочва изданието.
„Най-много са пациентите бегълци в Университетската болница „Св. Анна” в София. Всяка година около стотина си тръгват преждевременно, преди да са излекувани, за да не си платят лечението или да внасят осигуровки в Националната здравноосигурителна каса със задна дата”, четем в публикацията, която допълва, че са избягали също така една трета от близо 300 здравнонеосигурени, лекувани в „Пирогов” миналата година. Вестникът информира, че такива пациенти струват на болниците близо 1 млн. лв. годишно.
„24 часа” отразява и писмото на лекарския съюз до президента. „Лекарският съюз поиска от президента Румен Радев да създаде експертен борд за здравеопазване към Консултативния съвет по национална сигурност. Бордът ще определя регламенти и процедури, които да подобрят състоянието на здравната система”, пише изданието.
„Българският лекарски съюз е изпратил официално писмо до президента, в което му обясняват, че напрежението в здравната система излизало извън контрол. Според медиците 10 г. след началото на реформата здравеопазването не е насочено към нуждите на пациентите”, допълва вестникът.