НЗОК реже масово леглата на болниците, отбелязва днес „Сега”. „Нови и нови болници обявиха, че здравната каса ще финансира по-малко от леглата им, а критериите за сключване на договорите за тази година са почти неизпълними”, пише вестникът.
„Вече стана ясно, че в София леглата на частната СБАЛ "Свети Лазар", за които ще плаща НЗОК, ще бъдат намалени с 84%. С 48% по-малко ще бъдат те в МБАЛ "Сердика". В други частни болници в страната като "Каспела", "Пълмед" и "Вита" орязването е между 33 и 50 на сто. В общинската болница в Севлиево спадът е с 51%. В Дупница и частната, и общинската болница имат намаление - от 160 на 96 в частната и от 180 на 120 в общинската”, изрежда публикацията.
„Дума” допълва информацията с още лечебни заведения: „Ръководството на общинската болница "Св. Иван Рилски" в Дупница ще протестира пред комисията по здравеопазване в парламента заради съкращаването на базата й с 60 легла. Според новата здравна карта лечебното заведение ще остане със 126 легла. Други 45 легла се закриват в частната болница в града "Св. Иван Рилски 2003". Така общинската болница остава със 126, а частната с 95 легла”, пише вестникът.
„Сега” се спира и на новото болнично обединение „Аджъбадем Сити клиник”, където също има намаление на леглата по думите на изпълнителния директор Илиан Григоров. „При „Сити” то е 20%, но според Григоров обемът дейност, който касата ще плати, т.е. лекуваните пациенти, е същият като миналата година. „Трудно ще запълним тези обеми с по-малкото легла”, каза той”, пише ежедневникът.
Повечето вестници се спират на вчерашната новина за финализиране на сделката за „Токуда” и „Сити клиник”. Мехмет Али Айдънлар, председател на съвета на директорите и съсобственик на Acibadem, отбелязва, че е инвестирал в България, защото целта му е българските граждани да не пътуват за лечение в Турция, а да се лекуват близо до дома и семейството си. „Това, разбира се, не означава, че ще закрие офисите на Acibadem в София и Пловдив, които планират лечение на български граждани в Турция. Те ще продължат дейността си”, четем в „Капитал Daily”.
„По думите му в българските болници, както и в турския холдинг също ще бъде поставен акцент върху медицинския туризъм, като се очаква да намалее пътуването на българи за лечение в чужбина, а да се увеличат пациентите от ЕС и от Русия. „Нашият голям проблем е, че не сме член на ЕС, това е предимство за България. Нашите връзки с Русия малко се поразвалиха, вашите са добри”, отбеляза Айдънлар”, пише изданието.
И още: „Собственост на д-р Торао Токуда в България в момента остават едноименните банка и здравен застраховател, които не са предмет на сделката. Айдънлар посочи, че е отправил оферта за покупка на здравния фонд „Токуда здравно застраховане”, който в края на миналата година е имал 2.7 млн. лв. приходи от здравни застраховки и 0.17% дял сред общозастрахователните компании. Самата Acibadem има собствен здравен застраховател в Турция.
Председателят на борда на директорите му посочи, че ако собствениците на здравното дружество не приемат офертата му, ще основе в България собствена застрахователна компания, която ще предлага и полици за лечение в Турция.”
„Стандарт” пък алармира за проблемите при лечението на рак у нас. „България е сред страните, в които болните от рак живеят най-малко. Това сочи проучване на Европейската мрежа на раковите регистри, оповестено на Международния ден на победилите рака, който отбелязваме на 6 юни. На дъното по преживяемост на раковите заболявания редом с нас са още Естония, Латвия, Литва, Полша и Словакия. Изследването е проведено сред над 9 млн. онкоболни в 29 държави. У нас едва 29% от мъжете с рак успяват да живеят 5 г. с болестта. При българките данните са малко по-оптимистични. Всяка втора онкоболна пациентка живее поне 5 г. след диагностицирането й. Според изследването само 60% от родните хлапета до 14 г., при които е открито раково заболяване, успяват да навършат пълнолетие. За разлика от връстниците им в Западна Европа, които в 80 на сто от случаите успяват да пораснат с болестта”, пише ежедневникът.
„Близо 20 млн. души са онкоболните по света, като прогнозата е техният брой да нарасне до 30 млн. до 2020 г. Очаква се ръст и на броя на починалите от рак от 6 млн. на 10 млн. души през следващите 20 г.”, допълва публикацията.