„И през 2016 г. се запазва тенденцията броят на новооткритите болници да не е голям. През миналата година са издадени общо 6 разрешения за дейност на нови лечебни заведения, сочи справка на здравното министерство, което издава лицензите. За сравнение през 2015 г. новите болници бяха 4, но през 2014 г. те бяха 14“, пише днес „Сега“, като уточнява, че 4 от новите лечебни заведения са диализни центрове, които се откриват в Бургас, Русе, Перник и Монтана. Другите 2 разрешения са на болница за продължително лечение и рехабилитация и на единствената многопрофилна болница с лиценз през 2016 г., която е в Плевен.
„Отделно са издадени и 43 разрешения за разкриване на нови дейности към съществуващи структури. През 2015 г. обаче са издадени далеч по-малко лицензи за нови дейности в болниците – 27“, допълва изданието.
„През 2016 г. няма отказани разрешения за дейност за нови лечебни заведения, обясниха от МЗ. От миналата година обаче е в сила националната здравна карта, която описва потребностите от медицинска помощ в различните области и наличието или липсата на достатъчно легла в съответните специалности“, припомня ежедневникът и информира, че през 2016 г. комисията по здравната карта е издала 13 отрицателни становища относно налична потребност от легла за болнично лечение и медицински дейности.
И още за болници: „24 часа“ съобщава за конкурс за шеф на лечебно заведение в столицата. „Конкурс за нов директор на Първа АГ болница в София, бившата "Тина Киркова", е обявил Столичният общински съвет. В момента на поста е д-р Иван Костов. Документи се приемат до 16 февруари, като кандидатите трябва да представят и 3-годишна концепция за управление и развитие на общинската болница“, лаконичен е вестникът.
„Труд“ пък се спира на нови правила за регистрация на пациенти в бургаската болница. „Държавната болница в Бургас - УМБАЛ, от понеделник обяви, че ще приема пациенти по нови правила. Опашките остават в миналото. За по-голямо удобство на болните и близките им хоспитализацията ще става на едно място - на регистратурата, която се намира на първия етаж на Хирургическия корпус. Така няма да има губене на ценно време от кабинет на кабинет, коментираха лекарите. Регистрацията на пациентите ще става за около 4 минути, тъй като за приема и изписването им ще се грижат шест души, а не един, както беше досега“, четем в изданието.
„Идеята е да улесним достъпа на пациентите, да върнем доброто отношение на хората към нас. Към момента входът за Шокова зала остава такъв само за санитарни автомобили и носилки. Всички останали пациенти ще преминават през централния вход на болницата“, коментира шефът на УМБАЛ, д-р Мирослав Обрейков, който отскоро е на кормилото на най-голямото здравно заведение в областта“, допълва вестникът.
Няколко издания пък се спират на изследване на агенция „Медиана“ по повод обществените нагласи към повдигането на обвинения срещу бивши и настоящи министри. „Повдигането на обвинения от прокуратурата срещу хора, свързани с властта, се подкрепя масово от избирателите“, посочва „Стандарт“ извода от изследването. „Най-силна подкрепа получават обвиненията, свързани с енергетиката - срещу Трайчо Трайков, Симеон Дянков и бизнесмена Иво Прокопиев (EVN) и срещу Румен Овчаров, Петър Димитров и Делян Добрев (за АЕЦ "Белене"), съответно 75% и 77%“, изрежда публикацията.
„Повдигането на обвинения срещу Николай Ненчев, Петър Москов и кмета на Пловдив Иван Тотев също е масово подкрепено (над 60%). Считащите, че тези обвинения са необосновани и пресилени, са по-малко от 20%“, продължава изданието и допълва: „Същевременно обществото е силно скептично към правораздавателната система като цяло. Огромната част от интервюираните (60%) считат, че, даже и да има събрани данни за престъпления и злоупотреби, съдът ще се опита да "смачка" делата и няма да има осъдени. От тази гледна точка активността на прокуратурата започва да изглежда безсмислена - просто симулиране на активност.“