Да се отменят текстовете от Закона за здравното осигуряване, според които членовете на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса не получават възнаграждения, са поискали членовете му, пишат днешните вестниците.
„Надзорният съвет се е обявил за промяна на заседанието си в събота, 17 септември. Според искането за нова регулация държавните служители, които са в контролния орган на касата, няма да получават допълнителни възнаграждения за участието си в него. Представителите на синдикални, работодателски и пациентски организации обаче трябвало да минат на заплати“, информира „24 часа“.
Всекидневникът допълва, че според решението отпреди 4 дни управителят на НЗОК трябва да внесе писмо до шефа на парламентарната комисия по здравеопазване с предложение да отпадне разпоредбата на чл. 15, ал. 3 от Закона за здравното осигуряване. Решението дали тя да отпадне ще е на депутатите от комисията и после на пленарната зала.
Шеф на надзорния съвет на касата е зам. финансовият министър Кирил Ананиев. В него влизат шефът на НАП Бойко Атанасов, зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, д-р Иван Кокалов и Тома Томов съответно от КНСБ и КТ "Подкрепа", Боян Бойчев от Асоциацията на индустриалния капител, проф. Красимир Гигов от БТПП, главният секретар на агенция "Медицински одит" Димитър Евлогиев и адв. Пламен Таушанов от БАЗП. „От деветимата 4-ма са представители на държавата - зам.-министрите, шефовете на НАП и на медицинския одит. Останалите са представители на синдикатите, работодателите и на пациентска организация. Това означава, че при приемане на промяната възнаграждения вече ще вземат 5-има, но не става ясно в какъв размер“, съобщава още изданието.
„Фейсбук се вдигна да осиновява Мустафа“ е друг акцент в днешния печат. „Само за една нощ хиляди "Фейсбук" потребители се трогнаха от нещастната съдба на болния от остра лимфобластна левкемия 9-годишен Мустафа“, пише „Телеграф“.
Всекидневникът информира, че според лекарите от Детската онкохематология на УМБАЛ "Св. Георги“-Пловдив майката на детето Джейлян Халилова е много бедна и най-вероятно това е причината да не бъде до сина си в тежкия период на лечението му. За бащата имали данни, че е в чужбина и тъй като момченцето носи фамилията на майка си, се предполага, че таткото не го е припознал. "Всички наши деца държим да имат придружител - това е важно за емоционалното им състояние. Той остана сам и беше тъжен", добави лекарят. Разбрали за това, много състрадателни хора, прочели за Мустафа, пожелали да стоят при него в болницата постоянно или дори да го осиновят. Придружителите на мъниците в детската онкохематология не плащат нищо за престоя си в болницата“, пише още медията.
Според информацията на „Телеграф“ студенти от пети курс по медицина също се трогнали от призива във "Фейсбук" и събрали помежду си пари. Решили да дават по 20 лева на Мустафа при всяко свое упражнение в Детската онкохематология.
Пръстовата идентификация допълнително затрудни приема в болниците, съобщава „Сега“. „Пациенти на онкодиспансера, на "Св. Анна" и на други лечебни заведения в София бяха принудени да чакат на опашки. От здравното министерство обявиха, че проблемът е в организацията в болниците, а коментарът от здравната каса беше, че действително първоначалната регистрация на отпечатък в новата система отнема известно време“, допълва изданието.