„Касата да не финансира конкретни лекарства, лечебни методи, медицински изделия, а определена сума за всеки вид, която да е предварително известна. Всичко, което превишава тази сума, би трябвало пациентът да доплаща кеш или да се осигурява от допълнителни фондове.” Такава промяна в здравноосигурителния модел подкрепя д-р Дечо Дечев, директор на УМБАЛ „Св. Иван Рилски”, информира днес „24 часа”.
„Вариантът с надграждането е по-правилен. Това означава здравната каса да има основен базов пакет, в заплащането на който да участва само тя. От пакета няма да се вадят продукти, медицински изделия или дейности/методи, а те ще имат определена цена, до която НЗОК ще финансира всеки един здравно осигурен. Всичко останало, което превишава тази стойност, ще се поема от пациентите.Това ще даде финансова стабилност на касата, защото няма да се заделя ресурс за дейности над този основен пакет, както е в момента. Със спестените пари ще може да се покрие по-голям процент лекарства в групи, които сега се реимбурсират с 25 или 50%”, обясни той, допълва изданието.
„Според д-р Дечев вариантът с каси, конкурентни на НЗОК, е неподходящ, защото конкуренцията трябва да е на база това, което е включено в надграждащия пакет, а не на база основен пакет. Няма нужда да се вдига и здравната вноска. Децата до 18 г. трябва да имат достъп до пълния обем медицински изделия и дейности независимо от стойността им. Пенсионерите и служителите, чиито здравни вноски се поемат от държавата обаче, също ще трябва да доплащат”, четем още във вестника.
„Сега” се спира на броя здравно неосигурени. „Процентът неосигурени през 2017 г. остава абсолютно същият като през 2016 г. Това излиза от отчета за изпълнението на бюджета на здравната каса за миналата година. В края на декември м.г. хората без вноски са 18.8% спрямо тези, които се водят задължително осигурени. Като абсолютна стойност неосигурените са 1 382 000 души. Това е с 10 000 по-малко в сравнение с края на 2016 г. Като процент обаче хората без вноски и тогава са били 18.8%”, пише всекидневникът.
„Така се връща тенденцията броят на хората, които не плащат вноски за здраве, да намалява. Единствено през 2016 г. от касата отчетоха, че неосигурените са станали повече - с цели близо 74 000 души. Тогава от НАП обясниха ръста с предприети мерки за увеличаване на събираемостта - например, че вноски трябва да плащат и хора на граждански договори под минималния осигурителен доход. В края на 2015 г. обаче неосигурените са били 17.7%, което значи, че набелязаните от приходната агенцията некоректни платци са си останали такива, вместо да започнат да внасят осигуровки”, посочва публикацията.
„НЗОК продължава да работи с бюджет, изчислен при огромен брой неосигурени. Въпреки че данните към касата се подават от НАП, която събира вноските, анализите на самата приходна агенция, цитирани от Министерството на финансите, са други. Според тях българските граждани, които подлежат на задължително здравно осигуряване в страната, но не са здравно осигурени към края на 2017 г., са значително по-малко - към 719 хиляди души. Освен това от НАП отдавна твърдят, че половината от тези хора пребивават трайно в чужбина, а реално живеещите в България хора без вноски се движат между 400 000 и 550 000 души”, пише още изданието.
„Телеграф” съобщава за инцидент в спешно отделение. „Медицинска сестра в спешното отделение на болницата в Горна Оряховица беше пребита от близки на пациентка”, информира вестниткът.
„Нападението се разиграло в четвъртък срещу петък, когато сестра Нела Радева била нощна смяна. В спешното била приета жена в диабетна криза. С нея обаче пристигнали тумба роми роднини. Радева им казала, че ще дойде лекар, който ще им обясни какво е състоянието на пациентката.
Влязла в кабинета си и отпила чай от бутилка. В това време нахълтал ром, който започнал да я снима с телефон и я заплашил, че ще подаде сигнал как пие алкохол. В същото време в гръб с юмруци я нападнала ромка, която я налагала в гръбначния стълб”, разказва изданието.
„Въпреки ежедневните нападения, ругатни и агресивно поведение сестра Нела Радева обяви, че обича работата си, но подобни своеволия трябва да спрат”, допълва публикацията.