Равносметката от грипния сезон е една от водещите здравни теми на днешните всекидневници. „Епидемията започна с превес на пандемичния щам A/H1N1. Поради тази причина засегнати бяха предимно млади хора. Повечето от тежките усложнения, включително и смъртните случаи, също бяха сред активното население, а не при възрастните. Освен това тази година нямаше нито един случай на грип тип В. Миналата година той циркулираше почти наравно с тип А. Но това е обичайно за грипа - да ни изненадва. Другото интересно е, че след пика на епидемията - 4-5 седмици, започна да надделява другият щам A/H3N2 и в момента той е в по-голям процент. Сега с тези промени в температурите има малко завишаване на заболелите от грип, вероятно поне още месец ще откриваме отделни случаи, но епидемията свърши. Сега със затопляне на времето, в края на април и май, идва ред на кърлежите. Все по-често ще започнем да срещаме лаймска болест и марсилска треска, които са характерни за страната“, казва главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред „Телеграф“.
Той припомня, че още в края на тази година започва безплатната имунизация против грип за пенсионерите. „Ние сме заложили едно постепенно обхващане през годините от 10% до 25% от населението над 65 години. Много е трудно да се предвиди какъв ще е интересът, но за тази година целта е да бъдат обхванати 130-140 хиляди души“, казва той пред изданието.
Пред „24 часа“ доц. Кунчев допълва, че очакванията са през следващите години интересът да расте и към 2022 година да се ваксинират към 25 процента. По отношение на разпространението на морбили в страната, доц. Кунчев заявява, че се надява инфекциите да затихнат. „В момента тече, образно казано, полеви тест на системата и ще си проличи какъв е реалният обхват у нас. Ще се види колко са неваксинираните, има ли фиктивно отчетени имунизации, как са се случили. Морбили е толкова заразна инфекция, че при 100 души без имунитет, изложени на вируса, 95 ще се разболеят. И в момента боледуват неваксинирани деца и възрастни. Ако се вгледаме в отделните случаи, се открояват всевъзможни пропуск“, каза пред всекидневника той. „Сега при вече над 100 болни от морбили, повечето от тях деца, има обратна тенденция -родители сами търсят джипитата да ваксинират децата. Въпросът е защо трябва да научаваме уроците си по трупния начин“, допълва още доц. Кунчев.
Той обаче отчита, че макар и по-голямата част от семейните лекари да са наистина загрижени, все по-често се срещат такива, които не само не работят за убеждаване на колебаещите се родители, а направо отричат ваксините и говорят за заместването им с хомеопатия.
„Монитор“ информира за стачката на гръцките лекари, която заплашва да блокира нормалния ход на здравеопазването в страната. „Гръцките медици започнаха вчера стачка в знак на протест срещу съкращенията на заплати и персонал, предаде ДПА, позовавайки се на синдикален говорител. Разходите за здравеопазване бяха драстично орязани в Гърция, когато финансите на страната започнаха да затъват. По данни на синдиката 18 хиляди млади лекари и хиляди други медицински работници са напуснали страната си, за да заминат главно за Великобритания, Германия и в страни от Персийския залив“, пише изданието.
Д-р Даниела Вражилова от Габрово Д-р Марал Атанасова от Търново Сигурен съм, че има много повече.
Той обаче отчита, че макар и по-голямата част от семейните лекари да са наистина загрижени, все по-често се срещат такива, които не само не работят за убеждаване на колебаещите се родители, а направо отричат ваксините и говорят за заместването им с хомеопатия ЕГАТИ ФАЛШИВИТЕ НОВИНИ. Кунчев ли го каза ? Нещо имена на такива лекари или ще си пишем бъркайки си в носа с химическия молив гледайки към тавана с измислици ?