УБ „Лозенец“ и УМБАЛ „Св. Екатерина“ са болниците, които имат лиценз за извършване на белодробни трансплантации. Те отговарят на изискванията на държавата за тази дейност, получили са разрешение. Болницата си взима решение може или не може да извърши трансплантацията, стига да има донор. Това каза зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков в отговор на въпроси на медиите как е реализирана първата от години белодробна трансплантация у нас.
„От УБ „Лозенец“ са създали международен екип, за да може да се осъществи този иновативен за нашата страна проект. Гаранцията за проследяването на пациента са хората, които са учили в чужбина, самият проф. Спасов е завършил всякакъв тип академии и има всички квалификации във връзка с белодробната трансплантация. Тук идват хора от Хановер, които извършват тази дейност ежедневно. За детайлите по прякото водене на терапията, моля да се обръщате към болницата“, каза д-р Пенков, коментирайки трансплантацията.
Днес обаче именно от другата болница, която има лиценз за белодробни трансплантации - УМБАЛ "Св. Екатерина", изпратиха прессъобщение до медиите, в което припомнят, че още през 2003 г. в болницата са извършени първите трансплантации на сърце-бял дроб и отделно само на бял дроб от изцяло български екип с ръководител проф. Александър Чирков.
„Нашата задача беше, когато има донорска ситуация, да поемем контрола върху събитието и да бъдат оползотворени максимално дарените от хората органи, съобщи още днес зам.-министър Пенков. Борим се да увеличим даряването на органи, защото само тогава ще има трансплантации. Следтрансплантационният процес ще бъде проследен в болница "Лозенец", каза той.
"На нас не ни е поставяно условие дa плащаме на екипа, извършил трансплантацията. Ние, като министерство, имаме пари в бюджета, плащаме до лев всеки разход, направен при всяка една трансплантация, каквато и да е тя в държавата", каза д-р Пенков.
По отношение на представената днес идея процент от приходите от акцизи от алкохол и тютюн да влизат в здравеопазването, д-р Пенков отговори, че всеки лев, който може да дойде като приток от сектора, е важен. Към момента 1% от тези акцизи влизат в бюджета на МЗ, но можело да се говори за вдигане на този процент.
Снимка: Надежда Ненова
Сега да видим как ще продължи грижата за този пациент оттук нататък.Технически операцията е извършена,следва проследяване, контрол на последващото пожизнено имуномоулиращо и профилактично лечение, лабораторен контрол, концентрация на медикаментите в серума, симптоми на отхвърляне, контрол за опортюнистични инфекици-вирусни, пневмоцистни,гъбични и т.н.и евентуално лечение.Кой ще върши това и колко ще се заплаща?Да не говорим,че по редица причини беодробна трансплантация на пациенти над 60-65 години се преценва внимателно от няколко специалисти.
Пишат се глупости по форумите , а целия проблем е , че , Генчо Начев завижда на Спасов и дърдори и пуска простотии в публичното пространство.
Боже, Боже, прекади си раята! Здравното министерство не знае какво се случва в лечебно заведение, регистрирано по ЗЛЗ, както всички останали в държавата. Това налага да попитаме: Някой знае ли какво всъщност се случва в здравното министерство? Уважаеми Пенков, ако не приемаш въпроса ни за нахален, те молим да ни отговориш. В една нормална държава това би било съвсем естествено.
Какво не разбра , бе душо бедна ? МЗ да оперира вместо лекарите ли .Работа на министерството е чрез агенцията за трансплантация да осигурява логистиката .Работата на болничните ръководства и на лекарите е да вършат самата трансплантация . Това да не ви е карантийница с подредени мачки отвън . Не знаели от министерството ? Че , то не е въпроса дали просто знаят , а да има съответната документация и сертификати , разрешения .Че Спасов да не го е намерил този бял дроб на улицата ?Кой му го е предоставил .С чие разрешение , на бай Кольо месаря ли ? Пишете простотии все едно нямате грам мозък .