„Критично важно е новият министър-председател и екипът й да действат бързо и решително, за да подкрепят NHS и социалните грижи през предстоящите бурни седмици. Това означава да бъдат предприети незабавни действия, които да помогнат за смекчаване на значителните рискове, пред които сме изправени в краткосрочен план преди зимата“. Това заяви пред журналисти Матю Тейлър, главен изпълнителен директор на Конфедерацията на Националната здравна служба NHS, цитиран от pharmatimes.com.
Тейлър е категоричен, че въпреки огромния напредък и огромните усилия на ръководството на NHS и персонала на службата, NHS „е в плен на криза, каквато не сме виждали от десетилетия“.
Според председателя на Конфедерацията на NHS сега службата изпитва зимни нива на търсене на услуги през лятото, а е много вероятно ситуацията да стане още по-трудна, когато дойде зимата.
„В много отношения ситуацията е също толкова, ако не и по-предизвикателна от тази, пред която се изправихме в разгара на пандемията от COVID-19“, категоричен е Матю Тейлър.
От ръководството на NHS са твърдо убедени, че новият премиер ще трябва спешно да се справи с кризата, пред която е изправена NHS, преди изтощителната зима. Това според тях означава да бъде предоставена допълнителна подкрепа, от която болниците, спешната помощ, службите за психично здраве и общопрактикуващите лекари се нуждаят, за да се справят със засилващия се натиск.
Ръководителите на NHS подчертават, че министър-председателят наследява NHS в най-тежкото състояние, в което е била от десетилетия.
Според тях при медицинските услуги в първичната помощ се наблюдава сериозно удължаване на времето за чакане, има и други видове натиск, които компрометират доверието на хората в NHS и пречат на медиците да оказват на пациентите най-добрата помощ, на която са способни.
Оттам припомнят, че в NHS вече има 132 000 свободни работни места, без да се включва първичната медицинска помощ. Този дефицит на кадри води до препълнени отделения за спешна помощ, непрекъснато нарастващи забавяния на линейки и драматичен ръст на пациенти в листите за чакащи, чийто брой сега възлиза на 6,7 млн. души.
Ситуацията се усложнява и от рязкото влошаване на наличната социална подкрепа, поради което приблизително едно на всеки 7 болнични легла е заето от пациенти, които от медицинска гледна точка трябва да бъдат изписани, но не могат да бъдат преместени поради липса на наличен пакет за социални грижи.
Междувременно търсенето на услуги за психично здраве, за първична помощ и за социални грижи също нараства, въпреки намаляващата работна сила.
Нещо повече: бюджетът на NHS е силно ерозиран от растящата инфлация, което означава, че ръководителите в здравната система са оставени да се борят с намаляване на финансирането в реални условия до 9,4 млрд. британски лири през тази година.
„Министър-председателят трябва да превърне здравеопазването в „топ 3“ приоритет за страната, или да рискува криза в здравеопазването тази зима“, смятат от NHS.
Ще чакате и тука!
Да, в Англия чакат, но получават качествено лечение!
Да бе, да, получават друг път. Поговорете с хора, лекувани в английски болници и тогава говорете!
Така е с безплатното. Никой не го оценява!
10% от цялото население им е в листи за чакащи, което е 99% от пациентите - това да го прочетат нашичките ЗОЛ-ове, с вечните претенции и скандали, и които за един ден могат да посетят личния си лекар, няколко специалисти, да си направят една камара изследвания, че и да ги хоспитализират и да повторят същата гимнастика...
Да, на Острова правят анализи и си ги защитават, а у нас МЗ е в дълбок сън!!! Пазят си заплатите.