„Основната причина за краха на общинските болници, в това число и поморийската, са поставените от НЗОК лимити, водещи до контролирано лечение на здравноосигурените лица. Поставените ограничения обаче не се изчерпват само от здравноосигурените, а и от здравно неосигурените лица, които общинските болници са длъжни да приемат, за разлика от частните.“ Това се казва в прессъобщението на община Поморие по повод закриването на болницата в града.
„С този надлимитен разход, по задължение и по презумпция, са натоварени общинските болници. Остарели клинични пътеки, неправилно разчетени стандарти, неравнопоставеността на общинските и частните заведения, са само части от големия общ проблем - общинското и държавно здравеопазване“, допълват от общината.
Община Поморие е финансирала МБАЛ Поморие с близо 300 хил. лв. само през 2017 г. Поддържа сградния фонд и закупува нова апаратура, но лекарите напускат заради неизплатени заплати. Общината не може да изплаща работни заплати на търговско дружество, каквото е МБАЛ Поморие. Законови пречки обаче пречат и на болницата да работи като търговско дружество без ограничения и прави невъзможна конкуренцията й с частните болници. Намесата на държавата с адекватна политика е спешна!
Днес МБАЛ Поморие затваря със задължения от 670 хил. лв., в това число са 80 хил. лв. неизплатени от НЗОК надлимитни средства. От общата сума 370 хил. лв. са за текущи разходи и просрочени задължения към фирми и доставчици и 280 хил. лв. за заплати на персонала.
„МБАЛ Поморие не е фалирала. МБАЛ Поморие затваря защото няма персонал. Служителите напуснаха защото, освен че нямат заплати от шест месеца, нямат и сигурност. Сигурността им е в ръцете на Министерството на здравеопазването и в НЗОК. Не общината, а държавата е длъжник на МБАЛ Поморие и не лошият мениджмънт, а лошата политика в здравеопазването доведе до затварянето на болницата в Поморие”, коментира кметът Иван Алексиев.
По-рано днес директорът на МБАЛ Поморие д-р Женя Караилиева потвърди проблема. „Това е един естествен процес за едно търговско дружество, в което приходите са по-малко от разходите. Това дружество е принудено да прекрати основната си дейност. Моделът на работа е такъв, че колкото повече работи една болница, толкова повече разходи генерира“, коментира тя пред БНР.
Поморийци да не вият сега, а на изборите да изринат настоящия герберо-депесарски коптор в общината.
Директорката и категорична, че причината е по-ниските приходи от разходите. Мамка им на данакоплатците и държавата, че не дават приходи по-големи от разходите! А май и родата на кмета е на хранилка в болницата?
Сега всичките пациенти да се юрнат към частните болници на властта Дева Мария и СБР-Несебър. Честито на печелившите!
Това е по -скоро хубава отколкото лоша новина - медиите без да разберат ще станат позитивни .
закупува нова апаратура, но лекарите напускат заради неизплатени заплати. Каква класика в корупцията: за апаратура има комисионни , а за запалти естествено няма кой да ти брои комисионни. Така и простото население си мисли ,че с апаратура се прави здравеопазване ,а не като задържаш човешкия фактор наличен. Да не ми говорят за частните болници: НАЙ-ГОЛЯМАТА КОРУПЦИЯ Е В ОБЩИНСКИТЕ И ДЪРЖАВНИ БОЛНИЦИ с назначено някое говедо по политически причини от нашите Там се купува апаратура (с която няма кой да работи), там се купуват консумативи на склад много повече от това , което е нужно и залежават, там ремонти се правят от бажданака и оная фирма на нашата партия, там се назначават братовчедки в счетоводството, складда и т.н ,там автопарка е на родата и т.н и т.н При частните болници това не става.
Това е класика ! - сега и едно саниране да и дръпнат АА хаха аха ............
Интересно колко частни болници има в Поморие и с какво докараха болницата до фалит при идеалното и управление? Закона повелява да не се лекуват здравнонеусигурени, освен ако не цакат под масата. Доколкото разбирам има и печатна грешка, излиза, че общината е финансирала с 300 хиляди лева частните болници, щом има неравнопоставеност.