„Основната и крайна цел към която се стремим е операция на български граждани в България от български лекари. Единствен проф. Начев е изпратил трима души екип в Есен, да се обучават в белодробна трансплантация.“ Това каза изпълнителният директор на Агенцията по трансплантации д-р Михаил Христов по време на официалното откриване на Европейската седмица на донорството в УМБАЛ „Света Екатерина“ днес.
„Обърнахме се и към болницата в Йена, там също има трансплантационен център и можем да изпратим екип. Кореспонденцията с Есен не е спряла, но в момента е замряла, защото нямаме отговори и затова се насочихме към търсене на други варианти“, каза още д-р Христов като уточни, че преди да замре кореспонденцията ИАТ е изпратила три писма до клиниката в рамките на месец.
Като причина за отказите, германските власти посочили, че страната ни е само асоцииран, а не редовен член на "Евротрансплант" и съответно няма правата на държавите-учредителки. Д-р Христов уточни, че това е политиката, принципите и изискванията на страните, които са се присъединили към декларацията за трансплантационен туризъм и борба с трафика на органи. Декларацията е изготвена през 2008 г. и има 9 принципа, някои от които са променени основно тази година.
Той поясни, че Агенцията има уговорка със специалист от белодробно-трансплантационния център в Хановер, който трябва да дойде в България на 22 октомври заедно с екип от трансплантолози. По същото време се очаква за финализиране на разговорите и екипа на проф. Аднан Саяр, ръководител на Клиника по гръдна хирургия към Memorial Health Group, Истанбул.
„Основната задача е до една седмица да имаме подписано споразумение с екип за извършване на трансплантации на бял дроб в България. Това ще означава, че ако имаме донорска ситуация и съвпадение на някого от листата на чакащи с белия дроб на донора, ще можем да извършим трансплантацията по най-бързия начин“, поясни д-р Христов.
Той съобщи още, че в рамките на две седмици са починали трима души, включени в листата на чакащи за трансплантация на бял дроб.