Основни акценти от националната сигурност в сектор „Здравеопазване“, на които трябва да се обърне кардинално внимание, са трансфузионната хематология и високотехнологичните методи като органната и клетъчната трансплантация. Това заяви депутатът от БСП проф. Георги Михайлов по време на разглеждането на Годишния доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2017 г. в комисията по здравеопазване днес.
„Въпреки усилията на Изпълнителната агенция по трансплантация не се забелязва сериозно развитие нито в органната, нито в клетъчната трансплантация, а това създава възможност за миграционен медицински проблем“, каза проф. Михайлов.
Проф. Анелия Клисарова обърна внимание на състоянието на областните болници, за които по думите й трябва да се вземат мерки като за специални обекти, част от националната сигурност. „Какво щеше да стане с пострадалите в катастрофата на магистрала „Тракия“, ако болницата в Ловеч я нямаше?“, попита тя.
Председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова отговори, че докладът отразява приетата през март Стратегия за национална сигурност и служи за насочване на политиките в сектор „Здравеопазване“. Като положителен акспект в доклада тя посочи овладяването на риска от епидемия от морбили в България, въпреки епидемията, възникнала в съседните държави.
Докладът беше подкрепен от Комисията по здравеопазване с 13 гласа "за".
На днешното заседание Комисията по здравеопазване прие на първо четене и Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение.
Заслугата е на личните лекари за недопускане на епидемия от морбили, а иначе се съмнявам Дърдориткова да е направила лично и една морбилна ваксина през последните 2 години .Сигурно някакви аргати и движат практиката и работят за да може да си развява фустата в парламента да получава пари от най-малко 2 места
Както винаги Дърдориткова и останалите тиквеници си приписват чужди заслуги. Добре, че Пешко го нямаше по това време в МЗ, че не се знае дали нямаше негативно да оглавим класацията.
Наскоро European Centre for Disease Prevention and Control (аn agency of the European Union) публикува Monthly measles and rubella monitoring report July 2018 и обобщени данни за периода януари – юли 2018 г. Епидемията от морбили (measles) в Европа продължава. Засега сме светла територия между големите червени точки около нас благодарение на факта, че през февруари 2017 г. в мандата на служебното правителство открихме навреме и овладяхме напълно внесената от Румъния епидемия от морбили въпреки, че сме с ниво на първа ваксинация 92,1% през 2016 г., която вдигнахме до 93.8% през 2017 г. и с ниво на втора ваксинация 88,6% през 2016 г., която вдигнахме до 91,6% през 2017 г., но и в двата случая под препоръчителните от СЗО 95%. Благодарение на управлението от страна на МЗ, епидемиолозите от НЦЗПБ и РЗИ, общопрактикуващите лекари, здравните медиатори и родителите, които проявиха разбиране и загриженост, в резултат на предприетите действия бяха имунизирани допълнително 8 317 деца с трикомпонентна ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, и регулярно 22 905 деца с петкомпонентна ваксина и 37 905 деца с четирикомпонентна ваксина, които осигурихме нормативно и финансово отново от служебното правителство, но не от Турция, а от оригиналните европейски производители – така ликвидирахме и кризата с ваксините, която беше стартирала още през 2014 г. достигайки своя пик през 2016 г. Създадената в рамките на служебното правителство своевременна организация и мерките за ограничаване на разпространението на заболяването фиксираха броя на заболелите до 165 души (със само един смъртен случай) и прекратиха епидемията (стартирала през февруари – приключила окончателно през май) докато страни като Румъния, Франция, Гърция, Германия, Великобритания, Италия, Полша, Испания и др. продължават да се борят със заболяването. Само за сравнение – същата епидемия от морбили през 2010 г. в България достигна близо 25 000 заболели и 24 смъртни случая. През 2017 г., обаче, България е единствената страна в ЕС, която успя да ликвидира вносно огнище от морбили само за около 4 месеца, което е постижение и в световен мащаб. През тази година най-зле е ситуацията в Румъния (4 317 нови заболели), Франция (2 588 нови заболели), Гърция (2 238 нови заболели), Италия (1 716 нови заболели) с общо 31 смъртни случая за шестмесечието на 2018 г. Само в Румъния от началото на епидемията броя на заболелите надмина 30 000 души, а броя на починалите вече е над 50 деца.