„Ако бях убеден в това, което се предлага, нямаше да правим протест на 7 октомври и да предлагаме как и по какъв начин парите да стигнат до сестрите. Парите се увеличават, но здравеопазването не е 100% на бюджет и няма как да стигнат директно в заплатите. Болниците получават тези пари от Касата за извършена дейност и после се разпределят между персонала“. Това каза вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов пред БНР по повод допълнителни 86 млн. лв., които бяха отпуснати тази година за системата на здравеопазването и с които трябва да се увеличат заплатите на професионалистите по здравни грижи.
„Ние предлагаме собствениците на общинските и областните болници - общинските съвети и кметовете да могат да гласуват финансиране и на трудови възнаграждения. Освен това искаме правилата, които министерството пусна за образуване на работната заплата, да бъдат задължителни, а не препоръчителни. Ние искаме това, което е договорено като начална заплата в КТД, да се изпълни, и в зависимост от натоварването, тя да расте“, каза още той.
Председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев заяви, че болницата в Чирпан, на която той е директор, няма как да стигне нивата, заложени в КТД. „Бях против подписването на този договор. За да дадем тези пари, те трябва да влязат в лечебните заведения“, заяви той.
„Съгласен съм, че д-р Тотев няма приходи, за да изпълни заложеното в колективния трудов договор. За да има приходи, трябва да се смени начина на финансиране, трябва да се остойности труда, т.е. действително парите да отиват при хората, които се трудят. С д-р Тотев гледаме в една посока. Ние не обвиняваме мениджмънта, въпреки че има мениджъри, които имат възможност, но не го правят“, отговори д-р Кокалов.
„Искаме минимум 600 млн. лв. повече за бюджета на Касата. Искаме в алгоритъма да се знае каква част от тези средства отиват за доктори, за медицински сестри, за целия персонал, за да няма напрежение“, завърши той.