Ръководствата на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ се споразумяха за общата рамка на бюджета, стана ясно от изявление на финансовият министър Асен Василев в кулоарите на НС.
„Обсъдихме общата рамка на бюджета и, ако има предложения, те няма да променят рамката, а ще е разход за разход, обясни той в кулоарите на Народното събрание, т.е. ако някой иска допълнителен разход някъде, трябва да намали разход на друго перо“, каза той.
Пред депутатите в Народното събрание Василев заяви, че бюджетът позволява България да има устойчиви публични финанси, да се направят всички инвестиции, без да се ограничават, приходната част е изпълнима, макар и леко напрегната, а разходната част позволява да не се намалят социалните разходи и придобивки. „Иначе казано - да се провежда нормална европейска политика без това да ощетява българските граждани“, каза той.
Председателят на парламентарната здравна комисия доц. Васил Петев изчете доклада на комисията като заяви, че общият размер на разходите и трансферите, предвиден за Министерството на здравеопазването, е в размер на 920 579 400 лв., което представлява нетното увеличение спрямо бюджета за 2022 г. с 94 979 000 лв. С тези средства ще бъдат финансирани дейности, политики и програми в областта на опазването и контрола на общественото здраве, дейности по национални здравни програми, осъществявани от бюджетните структури към Министерството на здравеопазването, спешната помощ, лекарствените продукти, медицинските изделия, както и всички останали дейности, свързани с общественото здраве.
За периода 2023-2025 г. са разчетени допълнителни средства в размер на 142,6 млн. лв. с цел укрепване на кадровия капацитет и финансова устойчивост на достигнатото ниво на заплащане на персонала, пряко ангажиран с дейности по предотвратяване разпространението на COVID-19 в РЗИ и Центровете за спешна медицинска помощ, както и за финансово обезпечаване на договорените в Колективен трудов договор в отрасъл Здравеопазване нива на минимални основни работни заплати за медицинския персонал, зает в здравните и лечебните заведения, чиито ръководители са второстепенни разпоредители с бюджет към министъра на здравеопазването. Предвидени са и средства за субсидии за лечебни заведения за болнична помощ в труднодостъпни райони.
Приоритет в областта на здравеопазването ще бъде осигуряването на спешна медицинска помощ по въздух, както и подобряване достъпа до спешна помощ на гражданите по време на туристическите сезони. Предвидени са допълнително 5,1 млн. лв. за създаване на нов Център за спешна медицинска помощ по въздух, включващ в структурата си пет оперативни бази в гр. София, гр. Долна Митрополия, гр. Варна, гр. Пловдив и с. Безмер, както и разкриването на Филиали за спешна медицинска помощ в гр. Приморско и гр. Сърница.
За извършване на дейности по асистирана репродукция при лица с безплодие, лечимо преди всичко с методите на асистирани репродуктивни техники, за 2023 г. са осигурени 1 млн. лв. В хода на бюджетната процедура по актуализираната средносрочна прогноза за периода 2024-2026 г. и проекта на бюджет за 2024 г., за тях се предвижда осигуряване на допълнителни 4 млн. лв., считано от 1 януари 2024 г.
По бюджета на Министерството на здравеопазването за 2023 г. са предвидени средства за ускоряване надграждането на Националната здравна информационна система посредством използване на нови технологии в областта на електронното здравеопазване и за изграждане на Национална педиатрична болница.
Припомняме, че бюджетът на МЗ беше приет в комисия с 10 гласа „за“, 6 – „против“ и 1 „въздържал се“.