План за създаване на 11 резидентни центъра за хора с психични заболявания беше обсъден на дискусия по проблема с бездомните в Столична община, съобщи News.bg.
Центровете ще бъдат разположени в различни райони на София и ще осигуряват дългосрочна грижа за нуждаещите се. Очаква се проектът да бъде реализиран в следващите няколко години, като разходите ще бъдат поети от бюджета на Министерството на труда и социалната политика (МТСП).
„Това ще бъдат места, където хората с психични заболявания могат да живеят постоянно. Те се нуждаят от постоянна грижа и професионалисти, които да работят с тях“, обясни зам.-кметът на София с ресор „Социални дейности и интеграция на хора с увреждания“ Надежда Бачева.
Като сериозен проблем тя отчете липсата на статистика за бездомните хора в София. Бачева обяви, че започват преговори с Българската академия на науките (БАН) за извършване на преброяване, което да предостави актуална картина на ситуацията. „Догодина ще имаме статистика, която ще ни помогне да планираме по-добре бъдещите мерки“, допълни тя.
На територията на София има 510 места в центрове за временно настаняване, където бездомните могат да останат за период от 2 до 6 месеца, докато получат необходимата подкрепа.
Към момента Столична община разчита на мобилни екипи, съставени от представители на МВР, социални работници и служители на общината, които реагират на сигнали за бездомни хора. В зависимост от състоянието им бездомниците се транспортират до лечебно заведение или до центровете за временно настаняване.
Бачева подчерта, че текущите мерки трябва да преминат отвъд кризисния подход и да се превърнат в дългосрочни решения. „Обсъждаме мерки, които да помогнат за комплексно решаване на проблема – не само за бездомните хора, но и за тези с психични заболявания. Вървим към решение, при което всички институции ще работят заедно и ще разкриваме нови услуги. Грижата трябва да бъде по-дългосрочна, така че да има последваща работа с тези хора дори след преминаването на кризата“, добави тя.
Общината обмисля възможността за разширяване на здравните и социалните услуги, които в момента се предлагат от Министерството на здравеопазването. Столична община остава ангажирана с търсенето на трайни и ефективни решения за най-уязвимите граждани.
Предложенията, които се обсъждат, не са приети окончателно.