От областната управа на Ловеч апелираха Министерството на здравеопазването да подпомогне оцеляването на местната болница, информира БНР.
Лекари и медицински сестри напускат, а липсата на персонал вече застрашава някои от отделенията. Вече са закрити отделенията по съдова хирургия, урология и кардиология. Под риск е отделението по акушерство и гинекология. Структурата, която е ремонтирана и модернизирана, се крепи на двама специалисти.
Областният управител Светослав Славчев е поредният, който се опитва да съдейства за спасяването на болницата в Ловеч. По думите му болницата продължава да затъва финансово, а младите специалисти не желаят да работят в ловешката болница, тъй като заплатите са изключително ниски. Той посочи, че дори хигиенистките напускат ловешката болница.
Ниските заплати по думите му се дължат на липсата на средства и направилно управление от финансовия поток от МЗ.
Предложено е на здравния министър да обяви конкурс, за да се попълни бордът на директорите на лечебното заведение.
От МЗ единствено декларирали, че подкрепят местните инициативи за спасяването на болницата, става ясно от кореспонденцията между областната управа и здравното ведомство.
От общината и областната администрация са готови да предоставят жилища за млади специалисти, които желаят да работят в местната болница. „Засега положението е закърпено“, казва д-р Румяна Нановска, изпълнителен директор на болницата. Лекарите работят на пълен график, допълва тя. „Справяме се с нашите си възможности. Не сме и очаквали помощ“, посочи тя. Д-р Нановска допълни, че в момента лекарите работят на пълен график. За един месец са назначени трима лекари. „Сестрите не достигат, но това е не само при нас проблем“, отбеляза тя.
По думите й към момента заплатите не са толкова ниски. С получаваните субсидии по различни договори и направления за момента лечебното заведение се справя, смята д-р Нановска.
Тя се надява на новото правителство и „на ново мислене и преосмисляне на нещата, които пречат в здравеопазването“. Според нея е нужно да има преоценка на лимитите и други фактори, които да се променят коренно.
Припомняме, в началото на юли Министерството на здравеопазването удължи конкурса за избор на членове в съвета на директорите на МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ в Ловеч поради липсата на кандидати.
Тука все многознайковци и разбирачи са се изказали - "Информиран", "запознат"...
Нали сегашния директор на Александровска-креатура на Митьо фъфлека, я беше "оправил"!!! А сега открива "големи нарушения" в Александровска...... хахаха.....
То Александровска е по- лесна за управление. Трябва само да покажеш колко лошо е управлявана болницата. Човекът е мениджър за задача. Защо не каже министър Кацаров как е подпомагана финансово болницата в Ловеч ежемесечно?!
Тоя същия Атанасов, дето искаше в Шумен ендокринолозите да му бачкат ангария.
700 лв основна .Добре че са 302 лв които вървят допълнително,и то до края на годината.Как де не са "толкова ниски".
заплатите не са толкова ниски. Сигурно 1000 лева преди данъци и осигуровки. Тези изобщо си нямат представа какво е заплата на лекар в Чехия, какво остава за Германия.