Нов медицински стандарт по „Трансфузионна хематология“ е подготвило Министерство на здравеопазването става ясно от публикуваната за обществено обсъждане проектонаредба за изменение на наредбата от 2006 за утвърждаване на стандарта. Изготвянето му се налага заради необходимостта от синхронизирането на Директива на Европейската комисия, с която се въвеждат насоки за добра практика, приложими за кръвните центрове и лабораториите по трансфузионна хематология и техните системи за качество.
Основната цел е да се гарантира лечението на българските граждани с безопасни и качествени кръв и кръвни продукти, както и повишаване на ефективността и сигурността на последните, е разписано в мотивите.
Цел е още да се регламентира дейността на лечебните заведения и на медицинските специалисти, които работят в тях, в съответствие с утвърдените от медицинската наука и практика методи на работа и добрата медицинска практика, както и да се установят ясни критерии за качество на оказваната медицинска помощ в обхвата на медицинската специалност „Трансфузионна хематология” и да се създаде ефективен механизъм за оценяване, наблюдение и подобряване на качеството на медицинските услуги. Не на последно място стандартът цели гарантиране на достъп на пациентите до висококачествени медицински услуги, осъществявани в специалността „Трансфузионна хематология” и да се осигури защита на правата на пациентите.
Стандартът задава таблици за изчисляване на обема циркулираща кръв на кандидат – кръводарителите, които са взети от предпоследното 17-то издание на Ръководството за получаване, използване и осигуряване качеството на кръвните съставки на Съвета на Европа и ще допринесат за гарантиране безопасността на кръводарителите. Определя се и обемът имунохематологични изследвания, провеждани при необходимост от извършване на спешни кръвопреливания, както и подборът на кръвни съставки за преливане в тези случаи.
Добавено е описание на тежестта на нежеланите реакции при донори и пациенти, които е било пропуснато при приемане на стандарта през 2006 г. и следва да бъде включено поради изискванията на директивата, като ще бъде от полза за стандартизиране на докладите на ИАЛ за съобщаването на нежелани реакции и инциденти, задължително изисквани от Европейската комисия, е разписано още в мотивите.
Специалност „Акушерство и гинекология“ с нов медицински стандарт
03.02.2018 11:05:49И специалност „Гастроентерология“ с нов медицински стандарт
02.02.2018 12:44:03 Ирина ПекареваНов стандарт по медицинска онкология предлага МЗ
01.02.2018 15:23:46 Ирина Пекарева