„Животоподдържащи лекарства се крият, за да се изнасят в чужбина, проблемът е много сериозен. Има 160-170 крайно дефицитни лекарства, които се изнасят. Иначе те са повече – 300-330 медикамента, но останалите не се изнасят“. Това заяви пред Нова телевизия председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
„От притежателя на разрешението или вносителя лекарството отива в търговеца на едро. То представлява интерес за реекспорт. Не се пуска към аптеките, защото струва по-скъпо навън. Понякога печалбата им е 400%“, каза той.
Председателят на АСА обясни, че в момента фармацевтите също срещат трудности, защото понякога складовете решават сами на кои аптеки да дадат лекарства и на кои не.
Според Николай Костов законодателят е този, който може да разреши проблема с дефицита на лекарства.
Общопрактикуващият лекар д-р Георги Миндов пък бе категоричен, че целият път на лекарствата от влизането им в страната до получаването в аптеката трябва да бъде ясен и проследим и лекарите да знаят във всеки един момент какви лекарства могат да изпишат, респективно да бъдат намерени безпроблемно в аптеката.
Д-р Миндов сподели впечатление, че все още пациенти се връщат в аптеките за е-рецепти, въпреки че имат хартиена, която е издадена преди 18 октомври и важи 6 месеца. Той обаче бе категоричен, че е-рецептите са бъдещето и в един момент този процес ще се урегулира.
Проф. Хинков: Гратисният период за хартиените и е-рецептите ще е до 1 април
15.11.2023 14:58:07Проф. Гетов: Има сериозни мотиви за връщането на хартиените рецепти за антибиотици
14.11.2023 11:30:54Д-р Маджаров: От задължителните е-рецепти загубиха и пациенти, и лекари, и аптеки
14.11.2023 10:43:30