„Проблемът е в непълното ваксинационно покритие – доста големи групи от населението на Европа икономически мигрират, а децата остават неваксинирани“. Това заяви националният консултант по микробиология проф. Тодор Кантарджиев по повод регистрираната повишена заболеваемост от морбили в Европа.
Проф. Кантарджиев отново подчерта, че деца под 1 година да не бъдат водени в Гърция, Румъния и Сърбия. Той допълни, че за последните шест месеца на годината са регистрирани два пъти повече случаи на заболели от морбили. Инфекцията е опасна, защото дори след години може да се прояви тежко заболяване, вследствие на нея.
"Може да се развие тежко неврологично усложнение – виждал съм млади хора, ослепели от морбили, видял съм много случаи на хора със засегнат мозък години след прекарване на тежка морбилна инфекция. Именно затова е по-добре да се ваксинират хората”, каза проф. Кантарджиев.
Той каза още, че в България е имало повишени нива на заболеваемост от морбили през 2017г. Вирусът на морбили е внесен у нас от семейство, което е работило в Германия. Тогава са се разболели 140 деца в пловдивския квартал Столипиново и 20 в Пазарджик.ли, в сравнение с миналата година по това време.
Същевременно проф. Кантарджиев призова хората, които са се върнали от Западна Европа да не контактуват с деца поне една седмица. По думите му в момента има опасност от разпространение на западнонилска треска на територията на страната ни.
"Това е вирусно заболяване, на което резервоар са птиците, особено прелетните, а нашата държава се намира на два пътя на птиците, които в момента се готвят да летят на юг. Тя се предава с комари. От 200 души, ухапани от комари, един може да развие тежко заболяване на мозъка”, каза проф. Кантарджиев.
Babite v RIOKOS se otnasiat s lekarite zle i ne partnirat,zashtoto imat normativ za nalojeni globi .I pri nas shte doidat tezi neshta-nasila hubost ne stava.