Събота, 29 Март 2025
26
март
 

Негативния ефект от цифровите технологии и тютюневите изделия върху подрастващите обсъдиха здравните министри на ЕС

Сряда, 26 Март 2025 | 17:13:07


На 24-25 март 2025 г. в гр. Варшава, Полша, се проведе неформално заседание на Съвета на министрите на здравеопазването на държавите членки на ЕС. Участие в заседанието от българска страна взе делегация, начело с министъра на здравеопазването доц. д-р

На 24-25 март 2025 г. в гр. Варшава, Полша, се проведе неформално заседание на Съвета на министрите на здравеопазването на държавите членки на ЕС. Участие в заседанието от българска страна взе делегация, начело с министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, съобщават от МЗ.

По време на първата сесия министрите обсъдиха предизвикателствата, свързани с ефекта на цифровите технологии върху психичното здраве на децата и юношите. В сесията се включиха и деца – участници в проект на Полското председателство на Съвета, оценяващ отражението на цифровизацията и социалните платформи върху психиката на децата и младежите.

Представителите на ЕК, СЗО, УНИЦЕФ и ОИСР заедно с министрите на здравеопазването обсъдиха проблемите, свързани с прекомерното време, прекарвано от децата пред екрана, отражението върху незрялата нервна система на съдържание в интернет, което не е предназначено за деца и младежи, кибертормоза, речта на омразата, агресивния маркетинг. Общи бяха призивите за ранни интервенции, работа съвместно с деца, семейство и училище, но и с ангажимент на индустрията. Редица държави заявиха, че са въвели или обмислят забрана на използването на мобилни телефони в училище.

Министър Кирилов открои значението на мерките, които имат потенциал да ограничат негативния ефект на цифровата среда върху психичното здраве на децата и юношите: насърчаване на дигиталната грамотност, ангажиране в този процес на родителите и доставчиците на услуги, подобряване на информираността за съществуващите рискове.

В рамките на втора сесия министрите, с участието на ЕК, ЕЦПКЗ, СЗО, УНИЦЕФ, обсъдиха промоцията на здравословен начин на живот и профилактика на заболяванията. Акцент бе поставен върху ролята на рисковото поведение, като консумацията на алкохол и тютюнопушенето, както и върху изграждането на здравословни навици, като правилно хранене и физическа активност. Мерки, свързани с ваксинация и преодоляването на антимикробна резистентност, бяха откроени в множество изказвания.

Според България успешното реализиране на политиката за укрепване и подобряване на здравето на европейските граждани изисква действия на национално и европейско ниво, включително с акцент върху повишаването на здравната грамотност. СЗО съобщи, че 25 конкретни разходно-ефективни препоръки в сферата на общественото здраве са публикувани на 24 март - "NCD Quick Buys" за постигането до 2030 г. на целите за устойчиво развитие на ООН. Част от държавите членки начело с Нидерландия, Белгия, Испания, Франция, Литва, Латвия, Естония, Дания, Ирландия, Финландия, Люксембург и др., настояха ЕК да пристъпи по-бързо към ревизия на Директивата за тютюневите изделия, за да бъдат обхванати и новите изделия, силно привлекателни за младите хора. Подчертано бе и изпратено писмо по темата до комисар Оливер Вархей. ЕК информира, че се работи по оценка на въздействието, преди да се публикува ревизиране на законодателството.

В рамките на неформален обяд беше обсъдена темата за гарантиране на достъпа до лекарствени продукти.

По време на Съвета министър Кирилов проведе двустранна среща с д-р Ханс Клуге, Регионален директор на Световната здравна организация за Европа. Министър Кирилов изрази задоволство от участието на страната ни в управителните органи за СЗО и подчерта, че България като член на Изпълнителния съвет на СЗО е конструктивен и надежден партньор, търсещ работещи решения. Д-р Клуге изрази задоволство от възможността за провеждане на срещата и подчерта, че СЗО е надежден партньор, на когото България може да разчита включително по отношение превенцията на насилието на здравните работници – тема, която беше откроена от министър Кирилов като една от възможните области на сътрудничество.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
gF2c


Всичко за коронавируса
Още новини
Ще ме оперират. Трябва ли да си платя упойката?
29.03.2025 11:20:20

Ще ме оперират. Трябва ли да си платя упойката?

Трябва ли да заплатите в лечебното заведение упойката, която ще Ви бъде поставена при извършванет ...

Доц. Кунчев: Заболеваемостта в България от менингококова инфекция е между 0,1 и 0,2 на 100 000, което е много ниско
29.03.2025 09:41:24

Доц. Кунчев: Заболеваемостта в България от менингококова инфекция е между 0,1 и 0,2 на 100 000, което е много ниско

От началото на годината случаите на менингококова инфекция са 8. Обикновено имаме по 3-4-5, имали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...